Kim jest pulmonolog?

Gdy mamy kłopoty z oddychaniem, cierpimy na przewlekły kaszel i szybko się męczymy, lekarz rodzinny może nam wystawić skierowanie do lekarza specjalisty. Kim jest pulmonolog? Jakie badania przeprowadza?

Kim jest pulmonolog?

Pulmonologia często kojarzy nam się z dziedziną medyny, skupiającą się na diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce schorzeń płuc. Jednak tak naprawdę zajmuje się również oskrzelami, jamą nosową i ustną, krtanią, gardłem oraz tchawicą. Pulmonolog to lekarz, którego specjalizacją jest właśnie pulmonologia – kompleksowa opieka nad układem oddechowym człowieka.

Kiedy należy iść do pulmonologa?

Lekki katar czy kaszel nie są wskazaniami do wizyty u pulmonologa. Z tego typu problemami świetnie poradzi sobie lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli jednak dolegliwości układu oddechowego są poważniejsze, niezbędna staje się wizyta u specjalisty. Pulmonolog leczy głównie takie choroby jak np. astma oskrzelowa, gruźlica, grzybica płuc, sarkaidoza, obturacyjny bezdech senny, przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, nowotwór płuc, odma płucna, pylica płuc itp. Niepokojącymi objawami, które powinny skłonić nas do wizyty u pulmonologa jest:

  • Trwający długi czas, niemijający kaszel, któremu towarzyszy duszność lub ucisk w klatce piersiowej.
  • Krwioplucie.
  • Odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych.
  • Płytki, świszczący oddech i towarzyszące mu zawroty głowy.
  • Szybkie męczenie się, problemy ze złapaniem tchu przy wykonywaniu czynności, która nie wymaga dużej siły fizycznej.
  • Powracające często zapalenia płuc lub oskrzeli.
  • Urazy narządu układu oddechowego, które nastąpiły np. na skutek mocnego obrażenia klatki piersiowej).

Do pulmonologa warto się wybrać w sytuacji gdy przeszliśmy chorobę COVID-19, przebywamy z osobami, które przy nas palą papierosy oraz gdy sami jesteśmy palaczami.

Jakie badania zleca pulmonolog?

Po przeprowadzeniu wywiadu na temat zaobserwowanych przez nas dolegliwości, lekarz może zlecić badania diagnostyczne. Mają one pomóc w ustaleniu przyczyn objawów, które zgłaszamy specjaliście. Aby wykluczyć alergię, jako przyczynę np. uporczywego kaszlu, pulmonolog może poprosić nas o wykonanie testów skórnych lub wziewnych. Innymi badaniami, które może zlecić pulmonolog jest spirometria, bronchoskopia, analiza krwi i moczu, oznaczenie markerów nowotworowych lub diagnostyka obrazowa (RTG, rezonans USG lub tomografia).

 

Czytaj również:

Dlaczego skóra głowy swędzi?

Kiedy pójść do okulisty i zrobić badania oczu?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 31.12.2022