Kim jest ortopeda

Kim jest ortopeda?

Prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu ma istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Gdy dochodzi do zaburzeń w jego obrębie, należy udać się do specjalisty, którym jest ortopeda.

Kim jest ortopeda?

Ortopeda to lekarz specjalizujący się w dziedzinie medycyny, jaką jest ortopedia. Zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką schorzeń/urazów układu mięśniowo-szkieletowego, więzadłowo-stawowego. To do niego udajemy się w przypadku problemów z kośćmi (z wyjątkiem kości czaszki), więzadłami, stawami, ścięgnami czy mięśniami. Leczenie tego rodzaju schorzeń wymaga ogromnej wiedzy związanej z budową anatomiczną człowieka oraz patofizjologią. Ortopedia jest ściśle powiązana z traumatologią czyli chirurgią urazową. Ortopeda traumatolog zajmuje się więc dodatkowo leczeniem operacyjnym wad, chorób czy urazów w obrębie układu ruchu.

Ortopeda diagnozuje i leczy pacjentów w każdym wieku; z jego pomocy korzystają zarówno małe dzieci, młodzież, osoby dorosłe jak i te w podeszłym wieku. U noworodków specjalista między innymi wykonuje USG stawów biodrowych, u starszych dzieci sprawdza postawę. Seniorzy zwracają się o pomoc do ortopedy w przypadku zwyrodnień stawów i problemów z poruszaniem się. Lekarz pomaga osobom aktywnym zawodowo oraz sportowo.

Kiedy należy udać się do ortopedy?

Każde nieprawidłowości związane z narządami ruchu powinny skłonić do wizyty u ortopedy. Są to między innymi:

  • dolegliwości bólowe w obrębie kości, mięśni oraz stawów, które nie mijają w przeciągu kilku dni,
  • obniżenie siły mięśniowej,
  • brak lub ograniczenie ruchomości w stawach, problemy z poruszaniem się,
  • zniekształcenia, zgrubienia w kościach,
  • bóle i deformacje kręgosłupa,
  • obrzęki stawów,
  • przykurcze ścięgien, mięśni,
  • niestabilność, „trzaskanie”, „przeskakiwanie” stawów,
  • mrowienia w kończynach.

Ortopeda pomaga osobom, które cierpią na skutki urazów kości, mięśni, więzadeł czy stawów. Leczy pacjentów z wadami nabytymi lub wrodzonymi narządu ruchu, zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi i chorobami nowotworowymi.
Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, lekarz wykonuje badanie przedmiotowe. Może także zlecić dodatkowe badania diagnostyczne: laboratoryjne, obrazowe, czynnościowe. Na ich podstawie specjalista opracowuje ścieżkę leczenia.

Ortopeda na NFZ czy prywatnie?

Aby skorzystać z pomocy ortopedy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego do poradni ortopedycznej. W takim przypadku konsultacja jest bezpłatna, ale najczęściej trzeba jakiś czas poczekać na termin wizyty. Można skorzystać również z oferty prywatnych gabinetów.

Ortopeda w Krakowie

Wszystkie osoby, borykające się z objawami schorzeń w obrębie układu ruchu, zapraszamy na profesjonalną diagnostykę i leczenie do doświadczonych ortopedów Semper fortis. Nasz zespół tworzą wysoko wykwalifikowani ortopedzi i traumatolodzy, wsparci przez doświadczony zespół pielęgniarski oraz fizjoterapeutyczny. Każdy z lekarzy posiada wieloletnie doświadczenie, nabyte w największych polskich szpitalach oraz klinikach ortopedycznych.

Czytaj również:

Złamanie nogi-pierwsza pomoc

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 06.04.2024