Kiedy zrobić test RT-PCR na koronawirusa?

Aby sprawdzić, czy doszło do zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wykonaj test. Jednym z najbardziej rekomendowanych przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jest test genetyczny RT-PCR, zwany molekularnym. Kiedy i gdzie go zrobić? Jak przygotować się do badania? Sprawdź, gdzie zrobisz test na koronawirusa w Krakowie.

Jeśli materiał do badań zostanie odpowiednio pobrany, test genetyczny RT-PCR z dużym prawdopodobieństwem potwierdzi lub wykluczy infekcję. To ważne, ponieważ szeroka diagnostyka, obok szczepień i reżimu sanitarnego, stanowi istotny element walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Osoby z pozytywnym wynikiem testu kierowane są na izolację domową.

Kiedy zrobić test RT-PCR na koronawirusa?

Tego typu badanie powinno być przeprowadzone przede wszystkim u osób, które wykazują objawy COVID-19. Są to między innymi: podwyższona temperatura ciała, kaszel, duszności, ból głowy, utrata węchu i/lub smaku oraz ogólne rozbicie. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje Pacjenta na bezpłatny test.
Test genetyczny RT-PCR powinien być również wykonany w przypadku podejrzenia kontaktu z osobą, u której zostało potwierdzone zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
Badanie molekularne w kierunku SARS-CoV-2 mogą wykonać również osoby, które zamierzają odwiedzić bliskich i chcą być pewne, że nie są zakażone wirusem. Na przeprowadzenie tego typu testu często decydują się również ci, którzy planują podróże, delegacje lub po prostu chcą mieć pewność, dotyczącą swojego stanu zdrowia.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa metodą RT-PCR?

  • Nie spożywaj posiłków, nie myj zębów na 3 godziny przed pobraniem materiału do testów.
  • Przed badaniem nie żuj gumy, nie stosuj tabletek na gardło.
  • Nie aplikuj aerozoli do nosa.
  • Nie wydmuchują nosa.

Gdzie w Krakowie zrobić badanie na koronawirusa? Test bez kolejki.

Najlepiej wybrać placówkę, która oferuje pobranie materiału do badań bez konieczności stania w długiej kolejce. W naszym Centrum Medycznym Pacjenci umawiają się na konkretny dzień i godzinę. W związku z tym nie muszą przebywać w ciasnych, tłocznych pomieszczeniach z innymi osobami lub stać na zewnątrz budynku w oczekiwaniu na wymaz.
Materiał do badań pobierany jest z nosogardzieli i dostarczany bezpośrednio do laboratorium medycznego DIAGNNOSTYKA.

Dowiedz się więcej na temat ceny oraz możliwości rejestracji na badanie RT-PCR w naszej placówce: Test na koronawirusa RT-PCR w Krakowie

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 07.12.2021