Kiedy pójść do okulisty i zrobić badania oczu?

Do okulisty najczęściej trafiamy w ramach badań związanych z medycyną pracy. Do lekarza tej specjalizacji udajemy się również, gdy zaczynamy gorzej widzieć lub coś niepokojącego dzieje się z naszymi oczami. Czy to wystarczy? Kiedy powinniśmy pójść do okulisty, by zrobić badania narządu wzroku?

Okulista to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oka oraz narządów pomocniczych, do których zaliczamy powieki, narządy łzowe, mięśnie zewnętrzne oraz spojówki. W ramach swojej pracy okulista udziela Pacjentom również porad, związanych z profilaktyką schorzeń oczu.

Jakie badania wykonuje okulista?

Wizyta u okulisty rozpoczyna się wywiadem, który lekarz przeprowadza z Pacjentem. Specjalista pyta nas, z jakim problemem przychodzimy, zbiera informacje na temat chorób narządu wzroku w naszej rodzinie oraz dowiaduje się, czy cierpimy na jakieś przewlekłe schorzenia. Ważną dla niego informacją jest to, czy przechodziliśmy w przeszłości jakieś zabiegi lub operacje oraz jakie leki i suplementy diety zażywamy na stałe. Jeśli kiedyś doświadczyliśmy urazu oka, to z pewnością jest to ważny fakt, o którym powinniśmy poinformować specjalistę. Jakie badania wykonuje okulista? Oto kilka podstawowych:

  • Badanie ostrości wzroku przy pomocy tablicy Snellena. Pacjent z odległości kilku metrów odczytuje zapisane na niej litery, liczby lub (w przypadku dzieci) obrazki.
  • Komputerowe badanie wzroku z wykorzystaniem autorefraktometru. Dzięki temu badaniu okulista określa przybliżoną wadę wzroku.
  • Badanie dna oka, mające na celu zdiagnozowanie kondycji tylnej części oka. Procedura pozwala specjaliście ocenić stan siatkówki czy tarczy nerwu wzrokowego.
  • Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego wynik może być dla okulisty cenną wskazówką, mówiącą o kondycji narządu wzroku Pacjenta. Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe może wskazywać na jaskrę – groźną chorobę oczu.
  • Badanie pola widzenia, zalecane przede wszystkim osobom z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym.
  • USG oka przy pomocy ultrasonografu. Na małą głowicę urządzenia specjalista nakłada żel i przykłada ją do zamkniętej powieki.
  • Badanie obrazowe oka, dzięki którym specjalista jest w stanie zdiagnozować jaskrę, nowotwory oka, zwyrodnienie plamki żółtej.

Kiedy pójść do okulisty?

Do okulisty należy chodzić regularnie, minimum raz w roku. Kiedy odwiedzamy lekarza systematycznie, zwiększamy swoje szanse na wykrycie we wczesnym stadium wszelkich chorób, dotyczących narządu wzroku. Na pilną konsultację lekarską należy umówić się gdy czujemy, że pogorszyła nam się ostrość wzroku, częściej mrużymy oczy i mrugamy powiekami. Z wizyty trzeba skorzystać również w sytuacji, kiedy pojawiają się stany zapalne spojówek, zaczynamy widzieć podwójnie, dokucza nam ból gałki ocznej. Niepokojącym sygnałem jest również uczucie światłowstrętu oraz silne przekrwienie oka. Pilnej konsultacji wymagają wszelkie urazy gałki ocznej oraz powieki.

Czytaj również:

Kto to jest kardiolog i jakie choroby leczy?

Szybkie jedzenie – skutki jedzenia w pośpiechu

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 01.11.2022