Leczenie Jęczmienia

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie

Jęczmień to mało estetyczny, za to bolesny ropień wywołany przez bakterie, najczęściej gronkowca lub paciorkowca. Często powstaje w wyniku niewłaściwej higieny okolic oczu. Przeczytaj, jakie są objawy jęczmienia i jak z nim skutecznie walczyć.

Pojawienie się jęczmienia na oku nie grozi wprawdzie utratą wzroku, ale może spowodować poważny dyskomfort i ograniczyć pole widzenia. Jęczmień wewnętrzny powstaje w wyniku zakażenia gruczołów tarczkowych Meiboma – zmiana widoczna jest po wewnętrznej stronie powieki i zwykle daje znać o sobie przez kilka dni. O jęczmieniu zewnętrznym mówimy natomiast wtedy, gdy infekcja dotyka gruczoły Zeissa i Molla – wówczas zmiana pojawia się na powiece w postaci pojedynczej, ropnej grudki.

Przyczyny powstawania jęczmienia

Najczęstszą przyczyną pojawienia się zmiany na oku jest zatarcie go brudną dłonią lub niewłaściwa higiena oczu (źle dobrane kosmetyki, błędna technika demakijażu itp.). Również eksponowanie narządu wzroku na różnego rodzaju związki chemiczne, dym papierosowy sprzyjają powstawaniu jęczmienia. Dodatkowo, dzieci oraz osoby o obniżonej odporności, noszące soczewki kontaktowe, borykające się z trądzikiem różowatym czy łojotokowym zapaleniem skóry, są bardziej narażone na wystąpienie zmiany na oku.

Objawy jęczmienia

Pierwszym objawem pojawienia się jęczmienia jest zaczerwienienie i obrzęk powieki. Chory może uskarżać się na zwiększoną wrażliwość na światło oraz łzawienie z oczu. Następnie tworzy się bolesny guzek, który po kilku dniach przebija skórę, a na zewnątrz wydostaje się ropa. Od tego momentu rozpoczyna się proces gojenia.

Leczenie jęczmienia

Zmiana nie jest wprawdzie groźna, ale w procesie jej leczenia konieczne jest utrzymanie restrykcyjnej higieny oka. W przeciwnym razie zakażenie może objąć większą partię powieki i prowadzić do groźnych komplikacji. Leczenie jęczmienia można przeprowadzić samodzielnie. Pęknięcie zmiany przyspieszą ciepłe okłady (np. z wyciągiem świetlika lub rumianku), masaże (ciepłym, nieobranym jajkiem lub butelką z ciepłą wodą) albo maści, dostępne w aptece. Pod żadnym pozorem nie można samodzielnie przekłuwać zmiany! Jeśli domowe sposoby zawiodą i jęczmień nie znika, należy udać się do lekarza, zwłaszcza gdy pole widzenia jest mocno ograniczone, pojawia się gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych. W takim przypadku specjalista może zlecić kurację antybiotykową. Zaniedbany jęczmień może przekształcić się w gradówkę, czyli niebolesny guzek na powiece.

Czytaj również: Czkawka- czy powinna budzić niepokój?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 25.08.2020