Ciśnieniem krwi określamy siłę, z jaką krew naciska na ściany tętnic. Jego pomiar jest podstawowym parametrem diagnostycznym, odzwierciadlającym kondycję naszego organizmu. Badanie takie zazwyczaj przeprowadza lekarz rodzinny w trakcie wizyty w przychodni. Ciśnienie krwi warto też kontrolować samodzielnie w domu przy pomocy ciśnieniomierza. W przypadku odchyleń od normy, należy skontaktować się ze specjalistą. Jakie ciśnienie krwi jest niebezpieczne?
Nadciśnienie to groźna choroba, która wbrew powszechnej opinii, nie dotyczy jedynie osób w podeszłym wieku. Niestety, schorzenie coraz częściej atakuje osoby młode. Może powodować między innymi kłopoty z nerkami czy siatkówką oka. Nieleczone, zdecydowanie zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru, które mogą prowadzić do śmierci. Jaki poziom ciśnienia krwi możemy uznać za niebezpieczny dla naszego zdrowia?
Ciśnienie skurczowe i rozkurczowe
Ciśnienie krwi charakteryzują dwie wartości, obie niezwykle ważne pod kątem diagnostycznym. Pierwsza liczba, zwana ciśnieniem skurczowym (górnym) obrazuje wysokość ciśnienia krwi w momencie gdy wypełnia ona tętnice podczas skurczu serca. Ciśnienie rozkurczowe natomiast (dolne) pokazuje ciśnienie krwi w trakcie spoczynku serca pomiędzy uderzeniami.
Prawidłowe ciśnienie krwi
Ciśnienie krwi podlega wahaniom i jest zależne od wielu czynników. Rankiem jest ono wyższe niż w nocy. Wzrasta, gdy jesteśmy zdenerwowani lub np. chorzy. Jego wysokość zależy również od stopnia nawodnienia organizmu czy bieżącej aktywności fizycznej.
Prawidłowe i najzdrowsze dla nas ciśnienie krwi osiąga wartości około 120/80 mm Hg.
Jakie ciśnienie krwi jest niebezpieczne?
O nadciśnieniu, tak groźnym dla naszego zdrowia, mówimy wtedy, gdy jego wartość wynosi 140/90 mm Hg. Osoba, u której występuje zbyt wysokie ciśnienie źle się czuje: może cierpieć na bóle głowy, potliwość, bezsenność czy drżenie rąk. Bywa że czuje ciągłe osłabienie lub wręcz przeciwnie – nadmierne pobudzenie. Jeśli nadciśnienie nie jest leczone, po latach prowadzi do bardzo niekorzystnych zmian w sercu i mózgu.
Jak obniżyć ciśnienie?
Z wysokim ciśnieniem należy walczyć i dążyć do jego wyrównania. Często udaje się to dzięki zmianie stylu życia. Zwykle wystarczy rzucić palenie papierosów, ograniczyć spożycie soli, alkoholu i kawy oraz uprawiać regularnie sport. Trzeba pamiętać, że nadciśnieniu sprzyjają dodatkowe kilogramy – aby obniżyć ciśnienie krwi, warto zadbać o prawidłową masę ciała. Jeśli te działania nie przynoszą efektu, lekarz może zadecydować o rozpoczęciu terapii farmakologicznej.
Czytaj: Poznaj fatalne skutki palenia papierosów
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 07.10.2020