Jak zostać dawcą szpiku kostnego w Polsce

Jak zostać dawcą szpiku kostnego w Polsce?

Przeszczep szpiku kostnego to często jedyny ratunek dla osób, zmagających się np. z nowotworami układu krwionośnego lub chłonnego, cierpiących na niedobory odporności, choroby metaboliczne czy autoimmunologiczne. Na czym polega zabieg? Kto może być dawcą? Jak trafić do bazy dawców szpiku kostnego?

W przypadku konieczności przeszczepu szpiku kostnego, w pierwszej kolejności szuka się dawcy wśród rodziny osoby chorej. Szanse nie są duże – jak podaje Fundacja DKMS (międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego), wynoszą zaledwie 30%. W takiej sytuacji, aby uratować życie chorej osobie, trzeba znaleźć odpowiedniego dawcę w banku krwiotwórczych komórek macierzystych. W tym wypadku prawdopodobieństwo znalezienia „genetycznego bliźniaka” jest jeszcze mniejsze, dlatego tak ważne jest, aby w banku dawców szpiku kostnego znalazła się jak największa ilość osób.

Na czym polega pobranie szpiku kostnego?

Pobranie szpiku kostnego nie jest procedurą skomplikowaną. Najczęściej od dawcy pobiera się krew obwodową lub (rzadziej) komórki macierzyste pozyskuje się z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym.

Kto (nie) może być dawcą szpiku kostnego?

Dawcą szpiku kostnego może być każda osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ciesząca się dobrym zdrowiem. Potencjalny dawca nie może mieć znacznej nadwagi (wskaźnik BMI nie powinien przekraczać 40) i nie może cierpieć na wszelkiego rodzaju choroby dziedziczne, choroby przewlekłe, takie jak np. cukrzyca, epilepsja, choroby sercowo-naczyniowe, jaskra, osteoporoza itp.
Szpiku kostnego nie pobiera się od ciężarnych kobiet, karmiących matek oraz tych, które przyjmują leki hormonalne. Przeciwwskazaniem są również przebyte lub czynne choroby nowotworowe, choroby zakaźne (głównie wirusy: HCV, HIV, WZW typu B i C) i niektóre choroby endokrynologiczne.
Oddanie szpiku kostnego nie jest również możliwe w przypadku osób przyjmujących niektóre grupy leków, uzależnionych od narkotyków i alkoholu oraz tych, które w przeszłości przebyły np. urazy wielonarządowe.

Jak zostać dawcą szpiku kostnego?

Najpopularniejszą w Polsce bazą dawców szpiku kostnego jest Fundacja DKMS (https://www.dkms.pl/). Aby trafić do rejestru, można zamówić pakiet rejestracyjny przez Internet, a po jego otrzymaniu postępować wg. instrukcji: należy wypełnić formularz, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać na adres fundacji. Można również zgłosić się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie przechodzi się pełną procedurę kwalifikacyjną.

Czytaj również:

Chorujesz? Język prawdę Ci powie

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 13.03.2022