Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

10.10.2019

Mała aktywność fizyczna, nadwaga, choroby zwyrodnieniowe… oto główni sprawcy dolegliwości bólowych kręgosłupa. Jak walczyć z tym nieprzyjemnym problemem? W większości przypadków wystarczy zmienić styl życia na bardziej aktywny.

Ból pleców dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, chociaż budowa anatomiczna płci pięknej bardziej predysponuje ją do kłopotów tego typu. Odczuwany jest na rożnych odcinkach kręgosłupa, choć najczęściej pojawia się w rejonie lędźwi i szyi. Całą winę za dolegliwość można oczywiście zrzucić na budowę ciała, jednak prawda jest taka, że na problemy z kręgosłupem pracujemy przez całe życie.

Dlaczego kręgosłup boli?

Przyczyn dolegliwości jest wiele. Można je podzielić na mechaniczne, związane z podrażnieniem nerwu, wynikające z poważnego schorzenia kręgosłupa oraz te, związane ze stresem.

  • Najczęściej problemy z kręgosłupem fundujemy sobie sami, poprzez prowadzenie nieprawidłowego stylu życia. Mała aktywność fizyczna, praca za biurkiem, złe ułożenie w trakcie snu – to wszystko może wcześniej czy później doprowadzić do dolegliwości bólowych. Dodatkowo, życie w wiecznym pośpiechu oraz pod dyktando stresu, złe nawyki (np. przy podnoszeniu ciężkich rzeczy) czy chodzenie na wysokich obcasach – w takich warunkach kręgosłup nie ma praktycznie możliwości na solidny odpoczynek i prawidłowe funkcjonowanie. Efekt? Powoli dochodzi do zmian zwyrodnieniowych, wynikających ze stopniowej degradacji chrząstek stawowych.
  • Dodatkowe kilogramy to ogromne obciążenie dla całego układu kostnego człowieka. Jeśli nadwaga jest spora i trwa dłuższy czas, mogą pojawić się problemy z krążkami międzykręgowymi oraz stawami. W takich warunkach nietrudno o męczący ból kręgosłupa. Skontaktuj się z dietetykiem, jeśli masz problem z otyłością.
  • Tzw. postrzał, jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u ortopedy. Ból w okolicy lędźwiowej spowodowany jest zwykle przeciążeniem. Mija po kilku dniach, choć bywa, że utrzymuje się nawet przez parę tygodni.
  • Na ból kręgosłupa cierpią również kobiety w ciąży. Rosnący szybko brzuch, zmiana środka ciężkości oraz narastająca masa ciała – to wszystko powoduje odmienną niż zwykle postawę oraz nowy sposób poruszania się. Efektem może być okresowy, niegroźny, ale niewątpliwie dokuczliwy ból kręgosłupa.
  • Bywa, że ból pleców spowodowany jest obecnością przerzutów nowotworowych (wywołanych min. przez raka piersi i prostaty) lub guzów, umiejscowionych w okolicy kręgosłupa.

Gdy boli kręgosłup….

…. mogą pojawić się również inne symptomy, sugerujące, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Boląca głowa, drętwienie rąk, problemy z utrzymywaniem przedmiotów w dłoni, mogą wskazywać na kłopoty z częścią szyjną kręgosłupa. Z kolei bóle pod kolanem czy na stopie bywają kojarzone z dolegliwościami w lędźwiach. Utrudnione oddychanie natomiast może być powiązane z odcinkiem piersiowym.

Jak zapobiegać bólowi kręgosłupa?

Ryzyko wystąpienia uciążliwej dolegliwości możesz zminimalizować poprzez zmianę nawyków. Złe przyzwyczajenia w głównej mierze są bowiem odpowiedzialne za kiepski stan kręgosłupa, a trzeba pamiętać, że jego kondycja ma niebagatelny wpływ na zdrowie niemal całego organizmu.

  • Jeśli Twoja praca wymaga spędzania wielu godzin przed komputerem, postaraj się w tym czasie o prawidłową postawę ciała. Plecy miej wyprostowane, najlepiej oparte o krzesło. Stopy ułóż płasko na podłodze, głowę trzymaj prosto. Unikaj zakładania nogi na nogę.
  • Podnosząc ciężkie przedmioty, nie schylaj się. Zamiast tego, ugnij lekko nogi w kolanach lub uklęknij, nie wyginając przy tym kręgosłupa.
  • Ruszaj się! Pływaj na plecach, spaceruj, ćwicz w domu lub pod okiem instruktora czy fizjoterapeuty… Możliwości jest wiele. Regularna aktywność fizyczna wzmacnia układ kostny i mięśnie oraz przyczynia się do trzymania odpowiedniej wagi.
  • W ciągu dnia chodź prosto, nie garb się. W nocy Twój kręgosłup odpocznie na wygodnym materacu, który nie powinien być ani zbyt miękki ani za twardy.
  • Unikaj butów na wysokim obcasie, ciężkich plecaków oraz toreb zakładanych na jedno ramię.
  • Korzystaj z technik relaksacyjnych. Sytuacje stresowe powodują napięcie mięśni pleców i karku, a w konsekwencji ból.

Zapamiętaj! Nie lekceważ bólu kręgosłupa. W przypadku wystąpienia dolegliwości, nie próbuj leczyć ich na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o poradę do lekarza pierwszego kontaktu, doświadczonego ortopedy lub neurologa.

 

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

    Pozostaw komentarz

    Tój adres email nie będzie opublikowany.*