Jak wzmocnić serce

Jak wzmocnić serce?

Serce to organ, który pracuje bez przerwy, dostarczając tlen oraz składniki odżywcze do wszystkich komórek ciała. Gdy szwankuje, cierpi cały organizm, a jakość naszego życia znacznie się obniża. Jak o nie dbać, aby było zdrowe i silne?

Choroby kardiologiczne, takie jak np. udary, zawały, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów w przeważającej ilości krajów zachodnich. Prawda jest taka, że w większości przypadków schorzenia te fundujemy sobie sami. Nieodpowiednia dieta, brak ruchu, palenie papierosów i stres to główni winowajcy dolegliwości ze strony układu krążenia.

Odżywiaj się prawidłowo

Aby skutecznie zapobiegać chorobom tego typu, w pierwszej kolejności należy zawracać uwagę na to, co mamy na talerzu. Warto postawić na dietę śródziemnomorską, dużą ilość warzyw, produkty pełnoziarniste, nabiał oraz chude mięso. Serce będzie wdzięczne również za jadłospis bogaty w tłuste ryby i orzechy, natomiast zbuntuje się, jeśli w codziennej diecie znajdą się niezdrowe tłuszcze i cukier. Posiłki najlepiej przygotowywać na parze lub gotować – warzywa i owoce najcenniejsze będą jednak w postaci nieprzetworzonej.

Ruszaj się

Należy pamiętać, że ruch ma zbawienny wpływ na kondycję mięśnia sercowego. Nie jest istotne, jaka to będzie forma aktywności, czy jest to jazda na rowerze, pływanie, gimnastyka czy jogging. Ważne, aby ruszać się regularnie, najlepiej na świeżym powietrzu. W przypadku chorób kardiologicznych, warto ustalić z lekarzem zakres aktywności fizycznej oraz skonstruować indywidualny plan treningów.

Rzuć palenie

Trzeba wiedzieć, że palenie tytoniu to główna przyczyna chorób serca oraz naczyń krwionośnych. Substancje zawarte w papierosie prowadzą do zmian miażdżycowych, zawałów, choroby wieńcowej. Korzyści wynikające z rzucenia tego nałogu są ogromne i szybko stają się widoczne oraz odczuwalne. Już po koło jednej dobie od ostatniego papierosa, z organizmu wydalane jest szkodliwy tlenek węgla, a do kilkunastu tygodni poprawie ulega stan całego układu krążenia i zwiększa się wydolność fizyczna.

Unikaj stresu

Aby wzmocnić serce, należy unikać przewlekłych sytuacji stresowych. Oczywistym jest fakt, że praca oraz inne, codzienne obowiązki, nierzadko obfitują w trudne wydarzenia, z którymi musimy się zmierzyć i nie jest to nic groźnego dla naszego serca. Problem pojawia się, gdy okoliczności wymagające znacznej mobilizacji organizmu występują często i trwają długo. Wówczas dochodzi do niekorzystnych zmian w pracy narządów wewnętrznych, w tym mięśnia sercowego. Funkcjonowanie w przewlekłym stresie zwiększa ryzyko choroby wieńcowej oraz zawału serca. Dlatego warto się postarać, by tempo życia nie było zbyt szybkie i znaleźć czas na odpoczynek.

Czytaj również:

Holter EKG – wskazania

 EKG spoczynkowe

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji:  02.09.2023