Jak wzmocnić serce

Jak wzmocnić serce? Domowe sposoby

O serce często zaczynamy dbać w momencie, gdy pojawiają się problemy kardiologiczne: czujemy się słabo, mamy kłopot z wejściem po schodach. To błąd, ponieważ mięsień ten wymaga naszej uwagi nie tylko wtedy kiedy szwankuje, ale również gdy jesteśmy młodzi i zdrowi. Jak wzmocnić serce? Jakie są domowe sposoby aby wesprzeć ten narząd w codziennej pracy?

Serce pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Wraz z krwią, do wszystkich tkanek doprowadza tlen i składniki odżywcze oraz odprowadza z nich zbędne produkty. Jeśli nie dbamy odpowiednio o jego kondycję – zaczyna chorować, co w konsekwencji prowadzi do nieprzyjemnych objawów, a niekiedy nawet śmierci.

Choroby serca – przyczyny

Na choroby serca często zapracowujemy sobie sami. Nasze serce nie lubi stresu i życia w ciągłym pędzie; może zacząć chorować jeśli nie mamy czasu na odpoczynek. Nieodpowiednia dieta, nałogi, mało ruchu i nadwaga to również czynniki sprzyjające rozwojowi schorzeń serca.

Jak wzmocnić serce? Poznaj domowe sposoby

Jeśli chcemy uniknąć chorób serca, musimy o ten wyjątkowy mięsień odpowiednio dbać. Nie jest to trudne, wystarczy wprowadzić w życie kilka zdrowych nawyków:

  • Ruszajmy się. Nie musimy wyciskać siódmych potów na siłowni. Aby wzmocnić mięsień sercowy, wystarczy regularnie chodzić na spacer czy basen. Rodzaj aktywności warto omówić z lekarzem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy cierpimy na choroby serca lub inne przewlekłe schorzenia organizmu.
  • Odżywiajmy się prawidłowo. Zrezygnujmy ze smażonych potraw na rzecz gotowanych lub pieczonych. Unikajmy niezdrowych tłuszczów (zwłaszcza tłuszczów typu trans), żywności wysoko przetworzonej oraz zawierającej dużą ilość soli oraz cukru. Do codziennego jadłospisu wprowadźmy produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby, świeże warzywa i owoce.
  • Nie zapominajmy o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Pijmy wodę mineralną oraz zieloną herbatę. Codziennie rano możemy wypijać szklankę wody z sokiem z cytryny oraz odrobiną miodu.
  • Dbajmy o odpowiednią masę ciała – nadwaga sprzyja chorobom serca.
  • Zrezygnujmy z używek, zwłaszcza z papierosów oraz alkoholu.
  • Relaksujmy się. Stres to wróg naszego mięśnia sercowego. Codziennie znajdźmy chwilę na wyciszenie np. poprzez czytanie książki, słuchanie muzyki czy spacer na świeżym powietrzu.

Jak wzmocnić serce? Badaj się regularnie!

Jeśli mamy wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia oraz profilaktyki chorób serca, porozmawiajmy na ten temat z lekarzem. Być może specjalista zleci przeprowadzenie podstawowej diagnostyki: badań krwi czy EKG. Po analizie wyników badań lekarz zaproponuje odpowiednią terapię lub podjęcie działań profilaktycznych. Pamiętajmy, żeby na własną rękę nie zażywać żadnych suplementów diety na serce. Kwestia suplementacji musi być zawsze omówiona podczas wizyty lekarskiej.

 

Czytaj również:

Niedobór żelaza – objawy i przyczyny

Kwasy OMEGA-3 – właściwości zdrowotne

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 15.10.2022