Jak wzmocnić organizm po antybiotyku

Jak wzmocnić organizm po antybiotyku?

Po leczeniu antybiotykami, organizm jest osłabiony i potrzebuje pomocy, by szybko powrócić do formy z przed infekcji. Leki tego rodzaju niszczą nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale również niezwykle ważną dla naszego zdrowia florę jelitową. Dlatego po zakończonej kuracji ważne jest jej odbudowanie. Jak wzmocnić organizm po antybiotyku? Pomogą w tym preparaty probiotyczne oraz odpowiednia dieta.

Jelita w znacznym stopniu odpowiadają za naszą odporność. To tu znajduje się większość komórek, które zapewniają prawidłową pracę układu immunologicznego. Zażywane w czasie infekcji antybiotyki niszczą je, w związku z tym stajemy się bardziej podatni na kolejne choroby. Dlatego po antybiotykoterapii często dochodzi do następnej infekcji, która wymaga na nowo podania antybiotyku i… tak wpadamy w pułapkę mechanizmu błędnego koła. Po leczeniu antybiotykami mogą pojawić się biegunki, u kobiet często dochodzi do infekcji intymnych. Jeśli nie wspomożemy organizmu w odbudowie flory bakteryjnej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy borykać się nawracającymi problemami zdrowotnymi.

Probiotyk po antybiotyku

Probiotyki, czyli tzw. „dobre bakterie”, to produkty żywnościowe lub specjalne preparaty, które w swoim składzie posiadają pojedyncze lub różnorodne, mieszane hodowle żywych drobnoustrojów, wpływające pozytywnie na zdrowie pod warunkiem że podane zostaną w odpowiedniej ilości. Odgrywają one kluczową rolę w odbudowaniu flory bakteryjnej jelit, dlatego zarówno w trakcie, jak i po zakończonym leczeniu antybiotykami, warto wspomagając organizm produktami probiotycznymi. Można przyjmować je w postaci kapsułek (dostępnych w aptece), zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dieta po antybiotyku

Probiotyki znajdują się również w produktach spożywczych. Dlatego po antybiotykoterapii, oprócz środków osłonowych z apteki, niezwykle istotne jest stosowanie odpowiedniej diety. Prawidłowy jadłospis powinien być bogaty w kiszonki (kiszone ogórki, buraki, jabłka, kapusta itp.), jogurty naturalne i kefiry. Dodatkowo, szczególną uwagę należy zwrócić na produkty zawierające błonnik pokarmowy, który zawiera prebiotyki – pokarm dla probiotyków.

Jak wzmocnić organizm po antybiotyku? To ważne!

Aby organizm powrócił do pełni sił, potrzebuje regeneracji. Dlatego niezwykle istotne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości snu oraz odpoczynku. Tuż po zakończonej antybiotykoterapii nie zaleca się nadmiernego wysiłku fizycznego tylko powolny, stopniowy powrót do regularnych treningów. Ich intensywność najlepiej ustalić z lekarzem.

Przeczytaj także: Probiotyki a prebiotyki

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 28.11.2021