Jak szybko rosną paznokcie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna, ponieważ na proces ten wpływa kilka czynników. Poza tym w różnym tempie rosną paznokcie u nóg oraz u rąk. Jak przyspieszyć wzrost paznokci? Przeczytaj.
Paznokcie oraz włosy tworzy głównie keratyna czyli włókniste białko. Paznokcie rosną przez całe nasze życie i pełnią istotną rolę. Nie tylko ułatwiają nam chwytanie i utrzymywanie mniejszych przedmiotów, ale przede wszystkim chronią delikatne opuszki palców przed urazami. Ich wygląd mówi wiele o kondycji naszego organizmu. Dodatkowo paznokcie upiększają nasze dłonie i stopy. O ile są zdrowe i zadbane.
Jak szybko rosną paznokcie u rąk i nóg?
Pewnie każdy z nas zauważył dwie prawidłowości: paznokcie u rąk rosną zwykle szybciej niż u nóg oraz tempo ich wzrostu jest szybsze latem niż zimą.
Jak szybko rosną paznokcie u nóg? Otóż przybywa ich około 1-1,5 mm miesięcznie. Bazując na tej wartości można obliczyć, że całkowita wymiana płytki to okres około 6-12 miesięcy. Skąd taki duży przedział czasowy? Wszystko jest uzależnione od wielkości paznokcia. Szybciej dojdzie do wymiany paznokcia u małego palca nogi, na wymianę płytki palucha musimy poczekać dłużej. Z reguły paznokcie zimą rosną wolniej, ponieważ w tym okresie organizmowi zwykle brakuje witaminy D, odpowiedzialnej za gospodarkę wapniową. Brak wapnia z kolei osłabia paznokcie powodując, że szybciej się ścierają i wolniej rosną. Ta sama zasada dotyczy zarówno płytek paznokciowych na palcach u stóp jak i dłoni. Jak szybko rosną paznokcie u rąk? Tu proces jest nieco szybszy bo wzrost szacuje się na około 2-3 mm miesięcznie.
Jak przyspieszyć wzrost paznokci?
Panie, które chcą pochwalić się pięknym manicure, często zastanawiają się, jak przyspieszyć wzrost paznokci. Gdy płytka złamie się, szukają sposobów, aby szybko odrosła. Jak przyspieszyć wzrost paznokci? Można zastosować następujące sposoby:
- Porozmawiaj z lekarzem o suplementacji biotyną. Nie przyjmuj jej na własną rękę, ponieważ żadnego leku czy suplementu diety nie można dowolnie stosować.
- Odżywiaj się prawidłowo – w Twoim jadłospisie nie może zabraknąć produktów bogatych w cynk, magnez oraz witaminy z grupy B.
- Unikaj tipsów, klejów oraz past, które zwiększają ryzyko złamania paznokcia.
- Zrezygnuj ze zmywacza lakieru do paznokci, który zawiera aceton.
- Dbaj o paznokcie: regularnie je czyść, przycinaj nożyczkami. Pamiętaj o ich nawilżeniu – do tego celu używaj olejku rycynowego lub migdałowego.
- Kup herbatki na bazie skrzypu polnego oraz pokrzywy. Ich spożywanie wesprze kondycję nie tylko paznokci, ale również włosów.
Czytaj również:
Kwasy OMEGA-3 – właściwości zdrowotne
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 01.10.2022