Jak przestać obgryzać paznokcie

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Obgryzanie paznokci (onychofagia) to nie tylko mało estetyczny nawyk, ale również objaw emocjonalnych zaburzeń oraz źródło problemów zdrowotnych. Warto poznać sposoby na pozbycie się tego przyzwyczajenia. Jak przestać obgryzać paznokcie?

Obgryzanie paznokci – przyczyny

Obgryzanie paznokci zaliczane jest do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i jego przyczyną bardzo często jest stres. Czasami ma charakter łagodny i pojawia się w momencie, kiedy osoba chora obgryza skórki i/lub paznokcie w sytuacjach, gdy się denerwuje. Znacznie poważniejszym problemem są chwile, w których dochodzi do celowego samookaleczenia się – to objaw przewlekłej nerwicy.

Przyczyną obgryzania paznokci są problemy w relacjach z innymi osobami, niepewność siebie, nadpobudliwość lub niska samoocena. Bywa, że osoby, które są wrażliwe czy cierpią na nadmierną lękliwość, odreagowują w ten sposób wewnętrzne rozterki i napięcia.

Obgryzanie paznokci – skutki

Obgryzanie paznokci to nie tylko problem estetyczny, choć i on może przysporzyć niemałych kłopotów. Osoby z brzydko wyglądającymi dłońmi często wstydzą się problemu i wycofują z życia towarzyskiego.
Obgryzanie paznokcie może nieść za sobą również konsekwencje zdrowotne. Należą do nich:

  • Problemy w jamie ustnej: zniekształcenie szczęk, stany zapalne zębów i dziąseł, wykrzywienie zębów.
  • Nieodwracalne zmiany w płytce paznokcia – liczne uszkodzenia mogą doprowadzić do zmian jej struktury i macierzy.
  • Zakażenia o podłożu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym oraz pasożytniczym (pod paznokciami gromadzi się duża ilość patogenów, groźnych dla zdrowia).

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawyk ten jest nieestetyczny i niezdrowy, ale nie potrafi znaleźć skutecznego sposobu, aby się go pozbyć. Jak przestać obgryzać paznokcie? Najistotniejszą kwestią jest poznanie przyczyny problemu oraz silna wola.
Jeśli źródłem jest stres, warto poszukać innych sposobów na jego rozładowanie. Opcją, która przynosi dobre rezultaty, jest aktywność fizyczna. Warto nauczyć się również technik relaksacyjnych: spróbować ćwiczeń oddechowych, jogi czy medytacji. Pomogą również herbatki relaksacyjne np. napar z melisy czy rumianku.
Wiele osób sięga po dostępne w aptekach lub drogeriach specjale żele o gorzkim smaku, które nakłada się na płytki paznokci. Nieprzyjemny smak ma pomóc w oduczeniu się nawyku.
Co jeszcze może pomóc?

  • Zajęcie rąk w momencie odczuwania pokusy obgryzania paznokci (ściskanie piłeczki antystresowej, zadania manualne).
  • Żucie gumy, podjadanie pestek słonecznika czy dyni.
  • Nałożenie na paznokcie tipsów lakieru hybrydowego.
  • Noszenie cienkich, bawełnianych rękawiczek.

Jeśli przyczyną nawyku jest nerwica, silne zaburzenia lękowe czy depresja, wówczas sposobem na pozbycie się problemu jest wizyta u psychologa lub psychiatry.

Czytaj również:

Skręcenie stawu skokowego – pierwsza pomoc

Dlaczego warto jeść szpinak?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 11.02.2023