Jak powstają pieprzyki

Jak powstają pieprzyki?

Pieprzyki na ciele posiada niemal każdy z nas. Zmiany skórne tego rodzaju powstają u osób w każdym wieku: część ludzi rodzi się już ze znamionami barwnikowymi (melanocytowymi), u innych pieprzyki pojawiają się (np. pod wpływem promieni słonecznych) wraz z upływem lat. W zdecydowanej większości nie są groźne. Warto jednak uważnie je obserwować, gdyż niektóre z nich mogą przerodzić się w groźnego dla życia czerniaka.

Pieprzyki różnią się od siebie kolorem, wielkością oraz kształtem – na podstawie tych cech można dokonywać ich podziału i klasyfikacji. Znamiona mogą być zupełnie płaskie, niektóre z nich są wypukłe. Przybierają barwę od jasnej, aż po czarną. Część z nich jest łagodna – takie pieprzyki zwykle są jednolitego koloru, wyróżniają się regularną budową oraz wyraźnie ograniczonym brzegiem. Zmiany atypowe (dysplastyczne) są natomiast asymetryczne, wielokolorowe, charakteryzują się nieregularnymi brzegami. To na nie właśnie powinniśmy zwracać szczególną uwagę – ten typ znamion obciążony jest ryzykiem rozwoju nowotworu złośliwego (czerniaka).

Jak powstają pieprzyki?

Ze znamionami wrodzonymi przychodzimy na świat. Jednak większość pieprzyków pojawia się na ciele w czasie dojrzewania płciowego oraz we wczesnym wieku dorosłym. Najczęściej powstają po ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne – zlokalizowane w skórze komórki pigmentowe (melanocyty) namnażają się oraz wydzielają większą ilość barwnika, zwanego melaniną. Skóra robi się brązowa, a w niektórych miejscach powstają pieprzyki.

Kiedy wskazane jest usunięcie pieprzyka?

Tak naprawdę każdy z nas powinien odwiedzać dermatologa minimum raz w roku. Podczas wizyty, specjalista ogląda wszystkie zmamiona, szczególną uwagę zwracając na pieprzyki atypowe. Jeśli któreś ze znamion ma nieregularne zabarwienie, kształt lub na jego powierzchni pojawiły się grudki czy owrzodzenia, to taką zmianę lekarz prawdopodobnie zakwalifikuje do usunięcia. Warto również rozważyć pozbycie się pieprzyków narażonych na podrażnienia lub nadmierne nasłonecznienie.

Pieprzyk a czerniak

Największym zagrożeniem, jakie niosą ze sobą znamiona barwnikowe, jest czerniak. To dlatego tak ważne jest regularne obserwowanie pieprzyków. Trzeba pamiętać, że wcześnie wykryty nowotwór skóry to ogromna szansa na całkowite wyleczenie choroby. W ramach profilaktyki antynowotworowej, należy unikać nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne, używać do opalania kremów z wysokim współczynnikiem SPF oraz zrezygnować z sesji w solariach.

Czytaj również:

Łamliwe paznokcie – przyczyny i zapobieganie

Pokrzywka – przyczyny

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 02.07.2022