Jak dbać o wątrobę?

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba to największy w ludzkim ciele, niezwykle pracowity narząd. Spełnia wiele istotnych dla zdrowia funkcji, dlatego w sposób szczególny trzeba o nią dbać. Przeczytaj, jak dbać o wątrobę?, aby była w dobrej formie i bez zarzutu służyła przez całe życie.

W większej części, wątroba umiejscowiona jest po prawej stronie jamy brzusznej, tuż pod żebrami. Mimo iż posiada niezwykłe zdolności samonaprawcze, nie jest niezniszczalna. Zła dieta czy nadużywanie alkoholu to tylko niektóre czynniki, przyczyniające się do jej chorób.

Jakie funkcje spełnia wątroba?

Wątroba przekształca substancje odżywcze w składniki lepiej przyswajalne przez komórki ciała. Drugim, niezwykle istotnym jej zadaniem, jest usuwanie z organizmu szkodliwych toksyn, pochodzących z zanieczyszczonego jedzenia, powietrza lub będących odpadami przemiany materii. Ponadto narząd ten pomaga w utrzymaniu prawidłowej krzepliwości krwi, magazynuje ważne dla naszego zdrowia żelazo oraz witaminy, takie jak A, K, D oraz B12. Bez zdrowej wątroby ciężko o prawidłową odporność organizmu.

Jak dbać o wątrobę? Dieta a funkcjonowanie wątroby

Jednym z najbardziej istotnych czynników, mających wpływ na kondycję wątroby, jest prawidłowa dieta. Powinna być ona oparta na produktach naturalnych, jak najmniej przetworzonych. Smażenie w głębokim tłuszczu zastąp posiłkami gotowanymi na parze, duszonymi lub pieczonymi. Potrawy wzbogać o zioła, takie jak np. majeranek, jałowiec, kminek, mięta, tymianek czy oregano. Postaw na świeże warzywa i owoce, które przed spożyciem obieraj ze skórki – w ten sposób unikniesz spożycia szkodliwych pestycydów. Jeśli chodzi o tłuszcze, to wybierz roślinne (np. olej z ostropestu to prawdziwe błogosławieństwo dla wątroby). Spożywaj produkty bogate w białko zwierzęce i roślinne. Całkowicie zrezygnuj z żywności typu fast food (chipsy, frytki itp.) oraz słodyczy z dużą zawartością cukru oraz tłuszczu. Jedz częściej, za to mniejsze porcje. Pokarm starannie przeżuwaj. Pomiędzy posiłkami pij dużo wody.

Na kondycję wątroby świetnie wpływają koktajle owocowo-warzywne. Twoja wątroba szczególnie podziękuje Ci za napoje na bazie buraka, grejpfruta, cytryny, jabłka, jarmużu czy awokado.

Jak dbać o wątrobę? Spożywanie alkoholu szkodzi.

Alkohol (nawet w niewielkich ilościach) szkodzi wątrobie. Regularne jego przyjmowanie, choćby w niewielkich ilościach, negatywnie wpływa na jej funkcjonowanie. Dlatego ogranicz spożywanie alkoholu do minimum, a gdy Twoja wątroba choruje – zrezygnuj z niego całkowicie.

Wpływ leków na wątrobę

Na rynku dostępnych jest wiele leków. Poprawiają one komfort życia, ratują nam zdrowie. Chętnie po nie sięgamy, gdy boli nas głowa, łapie przeziębienie lub jeśli chcemy zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą (antykoncepcja hormonalna). Warto pamiętać, że spożycie każdego lekarstwa należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Nawet te, dostępne bez recepty leki (jak np. paracetamol), mogą stanowić poważne obciążenie dla wątroby, a w przypadku nieuzasadnionego, dłuższego ich stosowania – mogą ją trwale uszkodzić.

Wirusowe zakażenia wątroby

Wątrobie szkodzą nie tylko leki, alkohol czy niezdrowa żywność. Na jej funkcjonowanie wpływają również infekcje pasożytnicze oraz wirusowe. WZW czyli wirusowe zapalenia wątroby często prowadzą do marskości narządu. Groźne wirusy przenoszą się poprzez krew, nasienie oraz inne płyny ciała. Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia się wirusem? Oto kilka rad:

  • Podczas stosunku seksualnego używaj prezerwatyw.
  • Planując wizytę u kosmetyczki, dentysty lub w salonie tatuażu, wybierz wyłączenie placówkę co do których masz pewność, że dba o odpowiednią higienę (sterylizacja urządzeń, jednorazowe igły).
  • Dbaj o higienę przyrządzanych posiłków (myj ręce przed jedzeniem oraz w trakcie jego przygotowywania). Do krojenia mięsa używaj osobnej deski.
  • Zaszczep się przeciw WZW typu A oraz B.

Czytaj również: Czy herbata z cytryną szkodzi zdrowiu?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 14.03.2021