W okresie pandemii COVID-19 bardzo często słyszymy, że ktoś z bliskich nam osób jest na kwarantannie, został objęty izolacją domową lub nadzorem epidemiologicznym. Co te pojęcia oznaczają i jaka jest między nimi różnica?
Wyjaśniamy, czym są nie zawsze zrozumiałe pojęcia, pojawiające się w przekazach medialnych.
Izolacja domowa
Osoba, która otrzyma pozytywny wynik testu na koronawirusa objęta jest izolacją domową. W przypadku, gdy chory czuje się źle, lekarz może zadecydować o umieszczeniu pacjenta w szpitalu. W przypadku, gdy lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie zdecyduje inaczej, izolacja domowa trwa:
- u osób z objawami choroby COVID-19 – po 3 dniach od ustąpienia objawów, lecz nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów;
- u osób bezobjawowych – po 10 dniach od uzyskania wyniku dodatniego testu na koronawirusa.
Kwarantanna
Na kwarantannę kierowani są ci, którzy mieli bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS CoV-2 lub podejrzaną o zakażenie. W pierwszym przypadku, kwarantanna trwa 10 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu styczności (domownicy mieszkający wspólnie z osobą zakażoną przebywają na kwarantannie 7 dni od ostatniego dnia izolacji osoby z którą mieszka). W drugim przypadku – jeśli test na koronawirusa u osoby podejrzanej o zakazanie okaże się ujemny – osoba mająca z nią kontakt zwolniona jest z kwarantanny natychmiastowo. Obecnie, z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 oraz ozdrowieńcy, którzy zakończyli hospitalizację lub odbywanie izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy od dnia, w którym stwierdzono u nich zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Nadzór epidemiologiczny
Nadzorem epidemiologicznym jest objęta osoba, która nie miała bezpośredniego kontaktu z pacjentem zakażonym wirusem SARS CoV-2, ale przebywała z nim w tej samej przestrzeni, np. w budynku (szkoła, przedszkole, biurowiec). Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z inspekcją sanitarną. W tym okresie należy uważnie obserwować swój stan zdrowia i ograniczyć kontakty społeczne do niezbędnego minimum.
Czytaj także:
Test na koronawirusa RT-PCR Kraków
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 21.11.2021