Imbir to korzenna przyprawa, która ze względu na zdrowotne właściwości oraz walory smakowe zdobywa coraz większą popularność. Rośnie w południowo-wschodniej Azji, ale ceniona i lubiana jest niemal na całym świecie. Poznaj działanie lecznicze imbiru.
Imbir lekarski to roślina znana od wielu lat. Charakteryzują ją żółto-zielone kwiatostany oraz bulwiasty korzeń, który jest najcenniejszą częścią rośliny. Do prawidłowego wzrostu imbir potrzebuje ciepła oraz dużej wilgoci, dlatego uprawia się go głównie w takich krajach jak np. Chiny, Nepal czy Indie.
Imbir można zakupić w formie marynowanych plastrów, soku, syropu, nalewki, proszku lub świeżego korzenia. W tym ostatnim przypadku dobrze wybierać te sztuki, które nie posiadają plam (świadczących np. o obecności pleśni), mają natomiast jasną, świeżą, jędrną skórkę.
Imbir – zastosowanie w kuchni
Imbir charakteryzuje się bardzo intensywnym, gorzkawo-pikantnym smakiem i lekko słodkawym zapachem. Właściwości te powodują, że jest przyprawą chętnie stosowaną w kuchni azjatyckiej. Ponadto imbir dodaje się do różnego rodzaju wypieków, a plastry korzenia stanowią cenny składnik rozgrzewających herbat, piwa czy nalewek.
Imbir – właściwości i działanie lecznicze
Imbir zawiera sporą ilość składników mineralnych, takich jak np. potas, sód, żelazo, wapń czy magnez. Bogaty jest również w cenne witaminy: E, C, B. Przyprawa wykazuje silne działanie rozgrzewające, przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne (dlatego stosuje się ją w walce z przeziębieniem). Imbir ma właściwości wykrztuśne, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych. Dodatkowo wykorzystuje się go w walce z mdłościami (np. u kobiet w ciąży czy osób cierpiących na chorobę lokomocyjną) oraz jako środek moczopędny, rozkurczowy i pobudzający trawienie. Świetnie działa na uśmierzenie bólu menstruacyjnego oraz obniżenie napięcia przedmiesiączkowego. Imbir doskonale wpływa na kondycję układu krwionośnego, pobudzając krążenie. Przyspiesza przemianę materii, dlatego sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Imbir – zastosowanie w kosmetologii
Dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym i przeciwzapalnym, imbir jest cennym składnikiem niektórych maści, stosowanych na ból stawów. Jako dodatek do olejków, wykorzystywany jest do masaży leczniczych, które działają odprężająco na zmęczone mięśnie. Dodany do peelingów oraz balsamów modeluje sylwetkę oraz zapobiega powstawaniu cellulitu.
Imbir nie dla każdego
Spożycie imbiru warto skonsultować z lekarzem, ponieważ przyprawa może wywoływać również skutki uboczne, takie jak np. biegunka czy zgaga. Niepolecany jest małym dzieciom, dodatkowo może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami. Dlatego osoby cierpiące na przewlekłe choroby i będące w trakcie farmakoterapii powinny zasięgnąć porady specjalisty w kwestii bezpiecznej dawki spożywanego imbiru.
Czytaj również:
Czkawka- czy powinna budzić niepokój?
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 04.12.2022