utrata węchu smaku

Ile trwa utrata węchu i smaku przy koronawirusie?

Utrata węchu i/lub smaku jest jednym z podstawowych objawów zakażenia wirusem SARS CoV-2, choć nie pojawia się u każdego zainfekowanego Pacjenta. Symptom ten może utrzymywać się przez kilka dni, tygodni a nawet…. miesięcy. Coraz częściej mówi się, że część chorych może nigdy nie odzyskać w pełni smaku oraz powonienia.

Koronawirus SARS CoV-2 nierzadko atakuje układ nerwowy. Pacjent skarży się na ból głowy, zaburzenia świadomości i koncentracji, uczucie splątania. Bardzo często występuje także utrata węchu i/lub smaku. Zwykle pojawia się ona nagle, a co ważne – większa część chorych nie ma przy tym problemu ze swobodnym oddychaniem: nie męczy ich katar czy zatkany nos. Bywa, że Pacjent traci całkowitą kontrolę nad tymi zmysłami. Nie jest w stanie odróżnić potrawy słonej od gorzkiej czy pikantnej. Nie czuje perfum, kawy czy dymu z papierosa. Odnotowuje się jednak przypadki, że zmysł węchu i/lub smaku zostaje przez wirusa jedynie „stłumiony”. Pacjent czuje zapachy i smaki, ale znacznie słabiej, odczuwa je wybiórczo lub nieprawdziwie. Niektórym osobom wszystko śmierdzi spalenizną, benzyną czy gnijącym mięsem. W związku z tego typu zaburzeniami, chorzy odmawiają jedzenia, chudną, tracą siły.

Koronawirus: ile trwa utrata węchu i/lub smaku

Utrata lub zaburzenia powonienia i smaku zwykle występują na początku choroby. U chorych najczęściej dolegliwości te trwają kilka – kilkanaście dni. Niekiedy jednak utrzymują się tygodniami, a nawet miesiącami. Niestety nie ma na to reguły, podobnie jak w przypadku innych objawów COVID-19: gorączki, osłabienia czy bólu głowy. Coraz częściej pojawiają się doniesienia, o możliwości trwałego uszkodzenia przez wirusa SARS CoV-2 komórek nerwowych, odpowiedzialnych za węch czy smak . Póki co, trwają badania na ten temat.

Przeczytaj także:
Ile trwa temperatura przy COVID-19?

Ból gardła a COVID-19

Powikłania po COVID-19: jakie badania należy zrobić?

Wysypka skórna a koronawirus

 

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 12.12.2020