Podwyższona temperatura ciała to jeden z objawów zakażenia koronawirusem SARS CoV-2. Nie pojawia się zawsze, choć najczęściej jest to jeden z pierwszych symptomów infekcji. Jeśli wystąpi, to zwykle w pierwszej fazie COVID-19. Ile trwa i jak wysoka gorączka może dokuczać chorym?
Najczęstszą przyczyną gorączki (czyli sytuacji, kiedy temperatura ciała przekracza 38 st.C) są różnego rodzaju zakażenia wirusowe i bakteryjne. To naturalny, obronny mechanizm organizmu w walce z infekcją. Jeśli temperatura osiąga wartości pomiędzy 37 a 38st. C, mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym.
Gorączka a koronawirus SARS CoV-2
Podwyższona temperatura ciała występuje u większości chorych na COVID-19, choć są osoby, które (mimo zakażenia) nie mają jej wcale. Charakter gorączki, jej wysokość oraz czas trwania są zróżnicowane. Zwykle jednak pojawia się ona na początku infekcji, osiąga wartość do 38.5 st.C i trwa kilka dni. Jednak nierzadko temperatura bywa wyższa i męczy chorego jeden dzień, w innych przypadkach nawet kilkanaście dni. Niektórzy Pacjenci odnotowują jedynie stan podgorączkowy, który „ciągnie się” tygodniami. Gorączka może pojawić się nagle, następnie może ustąpić, by powrócić na nowo. To wszystko oznacza, że nie ma jednego, charakterystycznego dla COVID-19 przebiegu występowania podwyższonej temperatury. Należy pamiętać, że osoba chora na koronawirusa powinna mieć stały kontakt z lekarzem i na bieżąco monitorować ciepłotę ciała.
Jak mierzyć temperaturę ciała?
Osobom chorym na koronawirusa zaleca się sprawdzanie temperatury ciała co 4 godziny. Trzeba pamiętać, że mierzenie gorączki kiepskiej jakości termometrem bezdotykowym, może dać fałszywy wynik. Dlatego warto rozważyć zakup termometru dotykowego, czyli takiego, który można np. włożyć pod pachę. Przed dokonaniem pomiaru należy przez kilka minut przebywać w pomieszczeniu, gdzie panuje stała temperatura powietrza i nie ma otwartych okien, przeciągów itp. Nie należy mierzyć temperatury (zwłaszcza termometrem bezdotykowym) tuż po przyjściu z dworu. Warto pamiętać, że pomiar trzeba wykonywać odpowiednio długo – czas zależy od rodzaju termometru i jest określony przez producenta urządzenia.
Przeczytaj także:
Ile trwa utrata węchu i smaku przy koronawirusie?
Powikłania po COVID-19: jakie badania należy zrobić?
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji:06.12.2020