Holter EKG

Holter EKG – wskazania

Holter EKG to podstawowe badanie w diagnostyce zaburzeń rytmu serca. Umożliwia trwającą wiele godzin rejestrację EKG w warunkach całodobowej, normalnej aktywności Pacjenta. Ta metoda diagnostyczna jest całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna i bezbolesna.

EKG metodą Holtera – wskazania

Badaniu powinny poddać się osoby, w stosunku do których zachodzi między innymi potrzeba:

  • Diagnostyki zaburzeń rytmu mięśnia sercowego.
  • Oceny skuteczności leczenia farmakologicznego w leczeniu arytmii.
  • Oceny stopnia niedokrwienia serca.
  • Oceny czynności rozrusznika.

Holter EKG – przebieg badania

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań – w dniu wizyty u lekarza należy jednak unikać stosowania tłustych balsamów i olejków do ciała. Dodatkowo mężczyźni z mocnym owłosieniem na klatce piersiowej powinni je ogolić, gdyż właśnie tym miejscu przyklejane są specjalne elektrody. Łączą się one z aparaturą rejestrującą pracę serca, najczęściej przymocowaną do paska Pacjenta.

Podczas badania (zwykle jest to doba lub dwie), należy stosować się do następujących zaleceń:

  • Nie wolno kąpać się ani ściągać urządzenia. Zadaniem aparatury jest bowiem analiza pracy serca przez cały czas: zarówno w ciągu dnia podczas wykonywania normalnych czynności, jak i w nocy, kiedy Pacjent śpi.
  • Nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych.
  • Nie należy manipulować przy urządzeniu, poza sytuacjami w których Pacjent odczuwa dolegliwości kardiologiczne – wówczas należy nacisnąć specjalny przycisk.
  • Badany powinien prowadzić dziennik, w którym należy dokonywać zapisów o złym samopoczuciu oraz sytuacji, w którym ono wystąpiło.

Analizy zapisu aparatury dokonuje kardiolog. Stawiając diagnozę, bierze on również pod uwagę notatki Pacjenta, dotyczące samopoczucia podczas badania, jego wiek, aktywność życiową oraz ogólny stan zdrowia.

Czytaj również:

EKG spoczynkowe

Echo serca – wskazania i przebieg

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji:  16.07.2023