Holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy – wskazania

Badanie Holterem ciśnieniowym to całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego, za pomocą aparatu, który Pacjent nosi ze sobą. To jedna z najpopularniejszych metod, wykorzystywanych w diagnostyce chorób serca. Jej zaletą jest to, że pomiary dokonywane są przez całą dobę, w czasie normalnych, codziennych czynności – niestety jednorazowe mierzenie ciśnienia gabinecie lekarskim nie daje takich możliwości, a na jego wynik może mieć wpływ stres, związany z wizytą u lekarza.

Nie ma żadnych przeciwskazań do założenia Holtera ciśnieniowego, badanie można powtarzać wielokrotnie, w zależności od potrzeb. Ta metoda diagnostyczna jest nieinwazyjna i całkiem bezpieczna dla Pacjenta. Można ją przeprowadzać u osób w każdym wieku oraz kobiet w ciąży.

Wskazania do badania Holterem ciśnieniowym

Na badanie powinny zgłosić się osoby, u których między innymi zachodzi potrzeba:

  • oceny ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę – Holter wykryje zarówno nadmierne spadki, wzrosty jak i wahania ciśnienia,
  • zdiagnozowania nadciśnienia,
  • oceny efektów terapii farmakologicznej choroby nadciśnieniowej.

Holter ciśnieniowy – przebieg badania

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. W dniu zakładania urządzenia należy mieć na sobie luźne ubranie, tak aby na rękę mógł zostać założony mankiet do pomiaru ciśnienia. Do pasa Pacjenta zostaje przymocowana aparatura.
Ponieważ Holter ciśnieniowy rejestruje pomiary ciśnienia zarówno w dzień (mniej więcej co 15 minut) jak i w nocy (co 30 minut), to jego wartości różnią się pomiędzy sobą, w zależności od aktywności Pacjenta. Po około 24. godzinach od założenia urządzenia, badany zgłasza się do przychodni na zdjęcie urządzenia. Wynik pomiarów ciśnienia tętniczego krwi zostaje wgrany na komputer, a kardiolog dokonuje pisemnej interpretacji odczytanych zapisów.

Uwaga! W trakcie badania Pacjent nie może ściągać urządzenia ani kąpać się.

 

Czytaj również:

Holter EKG – wskazania

 EKG spoczynkowe

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji:  29.10.2023