Grzybica paznokci

Grzybica paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

Jednym z najbardziej powszechnych schorzeń paznokci jest grzybica, którą wywołują przede wszystkim dermatofity, grzyby drożdżopodobne, rzadziej pleśnie. Choroba częściej dotyka palców stóp niż dłoni. Jest to spowodowane faktem, iż paznokcie dolnych kończyn rosną wolniej i często przebywają w wilgotnym oraz ciepłym środowisku, które tworzy obuwie. Schorzenie może dotyczyć pojedynczej płytki, ale z łatwością przenosi się na sąsiednie paznokcie. Grzybicę należy bezwzględnie leczyć.

Grzybica paznokci – przyczyny

Źródłem choroby są miejsca ciepłe oraz wilgotne: baseny i sauny. Schorzeniem można się również zakazić, używając cudzego obuwia, skarpet, łyżew czy butów narciarskich. Niebezpieczne jest również korzystanie z usług manicure lub pedicure w gabinetach, w których nie przestrzega się standardów, dotyczących staranności w sterylizowaniu narzędzi. Do grzybicy predysponują również:

  • Choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, nadwaga, zaburzenia hormonalne, obniżona odporność).
  • Długotrwała antybiotykoterapia.
  • Chemioterapia.
  • Leczenie sterydami.
  • Uszkodzenia płytki paznokciowej, zbyt krótkie jej przycinanie.
  • Skłonności do nadmiernej potliwości stóp i dłoni.
  • Nieprawidłowa higiena: niedokładne wycieranie stóp po kąpieli, chodzenie w nieprzewiewnym, ciasnym obuwiu, czy nieprzepuszczających powietrza skarpetach.
  • Przewlekłe stosowanie akrylowych lakierów do paznokci (manicure hybrydowy).
  • Palenie tytoniu.

Grzybica paznokci – objawy

Grzybica paznokci to schorzenie, którego nie da się nie zauważyć. Płytka paznokciowa przybiera mętną, żółtawą barwę, staje się łamliwa. Poza tym zmienia kształt, robi się grubsza i brzydko pachnie. Chory paznokieć jest trudny w pielęgnacji, bywa wrażliwy na dotyk, powoduje dyskomfort przy chodzeniu. Jeśli choroba nie jest leczona, płytka może zacząć ostawać od łożyska, a w konsekwencji nawet odpaść.

Grzybica paznokci – diagnostyka

W przypadku wystąpienia niepokojących zmian na płytce paznokciowej należy zwrócić się o pomoc do dermatologa. Lekarz już po wstępnym jej obejrzeniu jest w stanie stwierdzić, czy zaistniałe dolegliwości są objawem grzybicy, czy też innego schorzenia. Jeśli specjalista zdiagnozuje zakażenie, może zlecić badanie mikrobiologiczne, aby mieć pewność, jakiego rodzaju grzyb wywołał chorobę.

Grzybica paznokci – leczenie

Grzybicą bardzo łatwo się zarazić, natomiast o wiele trudniej jest się jej pozbyć. Leczenie schorzenia jest długotrwałe i wymaga od Pacjenta cierpliwości oraz uwagi. Choroby nie można zlikwidować domowymi sposobami. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń dermatologa, tak aby nie rozprzestrzeniała się i aby nie nastąpił jej nawrót. Niestety schorzenie często jest lekceważone przez Pacjentów. Niesłusznie, ponieważ nieleczone prowadzi do powikłań.
Jeśli grzybica nie jest zaawansowana, dermatolog poleci stosowanie grzybobójczych plasterków lub lakierów. Jeśli natomiast poważnie zaatakowała paznokcie, konieczne może się stać przyjmowanie leków doustnych. W procesie leczenia schorzenia, niezwykle ważna jest pielęgnacja dłoni i/lub stóp. Należy dbać o odpowiednią ich higienę, delikatnie usuwać warstwę zgrzybiałej płytki; paznokcie trzeba niezwykle ostrożnie skracać. Warto pamiętać, że źródłem nawrotu choroby są buty. Najlepiej je wymienić na nowe, jeśli jednak jest to niemożliwe, konieczne jest przeprowadzenie ich dezynfekcji.

Czytaj również:

 Jak przestać obgryzać paznokcie?

Kim jest dermatolog?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji:  17.06.2023