Grypa żołądkowa -jak długo trwa

Grypa żołądkowa -jak długo trwa jelitówka?

Grypa żołądkowa, zwana inaczej jelitówką, to choroba wywołująca bardzo nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Do tego jest zaraźliwa. Sprawdź, jak długo utrzymują się jej objawy i jak postępować podczas choroby.

Jelitówka to nieżyt żołądkowo – jelitowy, wywołany przez rota-, adeno- oraz norowirusy. Zwykle ma charakter sezonowy – w jednym okresie czasu atakuje dużą ilość osób. Dzieje się tak dlatego, że wirusy bardzo szybko przenoszą się na inne osoby drogą fekalno – oralną. Osoby mieszkające lub pracujące wspólnie z zakażonym, narażone są więc na bardzo wysokie ryzyko „złapania” jelitówki. Już samo korzystanie ze wspólnej toalety, przebywanie w jednym pomieszczeniu, dotykanie tych samych klamek, poręczy czy baterii łazienkowych naraża nas na nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego w profilaktyce zakażenia grypą żołądkowo tak ważne jest zachowanie restrykcyjnej higieny – patogeny najczęściej przenoszą się do ust na nieumytych rękach.

Jelitówka – objawy

Pierwsze objawy grypy żołądkowej występują zwykle od 1 do 4 dni od zakażenia. U każdej chorej osoby symptomy infekcji mogą występować w różnym stopniu nasilenia. Zazwyczaj są to wymioty, ostra wodnista biegunka (aż do kilkunastu razy na dobę) oraz silne bóle brzucha. Bywa, że pojawia się wysoka gorączka, nawet powyżej 39°C. Tym, którzy przechodzą infekcję łagodniej, dokuczać może tylko osłabienie, wymioty czy skurcze jelit.

Grypa żołądkowa – jak długo trwa?

Objawy ze strony układu pokarmowego trwają zwykle od 2 do 5 dni. Zdarza się jednak, że łagodne objawy zakażenia utrzymują się nawet 2 tygodnie. Warto wiedzieć, że chory zakaża nie tylko w trakcie choroby, ale również do 3 tygodni po ustąpieniu objawów. Wirus wywołujący dolegliwości roznosi się jeszcze długo drogą kropelkową oraz poprzez wydostający się z organizmu chorego kał lub wymiociny.

Grypa żołądkowa – leczenie

Jeśli objawy są bardzo nasilone (chory ma intensywną biegunkę i/lub wymioty), w pierwszej kolejności należy zadbać o nawodnienie jego organizmu. Trzeba naprawdę dużo pić, najlepiej niegazowaną wodę mineralną, słabą ziołową herbatę. Płyny należy przyjmować często, ale w małych porcjach. Należy również uzupełniać elektrolity – gotowy roztwór lub preparat do jego przygotowania można kupić w aptece bez recepty. Wskazane jest stosowanie różnego rodzaju środków osłonowych, probiotyków. Jeśli lekarz zaleci – trzeba również przyjmować leki przeciwwymiotne oraz hamujące biegunkę. Chory powinien stosować również lekkostrawną dietę (sucharki, krakersy, kleik ryżowy na wodzie, czerstwe pieczywo, gotowana marchew itp.).

Czytaj również: Zalety regularnych spacerów

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 20.09.2020