Grypa żołądkowa -jak długo trwa jelitówka?

20.09.2020

Grypa żołądkowa, zwana inaczej jelitówką, to choroba wywołująca bardzo nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Do tego jest zaraźliwa. Sprawdź, jak długo utrzymują się jej objawy i jak postępować podczas choroby.

Jelitówka to nieżyt żołądkowo – jelitowy, wywołany przez rota-, adeno- oraz norowirusy. Zwykle ma charakter sezonowy – w jednym okresie czasu atakuje dużą ilość osób. Dzieje się tak dlatego, że wirusy bardzo szybko przenoszą się na inne osoby drogą fekalno – oralną. Osoby mieszkające lub pracujące wspólnie z zakażonym, narażone są więc na bardzo wysokie ryzyko „złapania” jelitówki. Już samo korzystanie ze wspólnej toalety, przebywanie w jednym pomieszczeniu, dotykanie tych samych klamek, poręczy czy baterii łazienkowych naraża nas na nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego w profilaktyce zakażenia grypą żołądkowo tak ważne jest zachowanie restrykcyjnej higieny – patogeny najczęściej przenoszą się do ust na nieumytych rękach.

Jelitówka – objawy

Pierwsze objawy grypy żołądkowej występują zwykle od 1 do 4 dni od zakażenia. U każdej chorej osoby symptomy infekcji mogą występować w różnym stopniu nasilenia. Zazwyczaj są to wymioty, ostra wodnista biegunka (aż do kilkunastu razy na dobę) oraz silne bóle brzucha. Bywa, że pojawia się wysoka gorączka, nawet powyżej 39°C. Tym, którzy przechodzą infekcję łagodniej, dokuczać może tylko osłabienie, wymioty czy skurcze jelit.

Grypa żołądkowa – jak długo trwa?

Objawy ze strony układu pokarmowego trwają zwykle od 2 do 5 dni. Zdarza się jednak, że łagodne objawy zakażenia utrzymują się nawet 2 tygodnie. Warto wiedzieć, że chory zakaża nie tylko w trakcie choroby, ale również do 3 tygodni po ustąpieniu objawów. Wirus wywołujący dolegliwości roznosi się jeszcze długo drogą kropelkową oraz poprzez wydostający się z organizmu chorego kał lub wymiociny.

Grypa żołądkowa – leczenie

Jeśli objawy są bardzo nasilone (chory ma intensywną biegunkę i/lub wymioty), w pierwszej kolejności należy zadbać o nawodnienie jego organizmu. Trzeba naprawdę dużo pić, najlepiej niegazowaną wodę mineralną, słabą ziołową herbatę. Płyny należy przyjmować często, ale w małych porcjach. Należy również uzupełniać elektrolity – gotowy roztwór lub preparat do jego przygotowania można kupić w aptece bez recepty. Wskazane jest stosowanie różnego rodzaju środków osłonowych, probiotyków. Jeśli lekarz zaleci – trzeba również przyjmować leki przeciwwymiotne oraz hamujące biegunkę. Chory powinien stosować również lekkostrawną dietę (sucharki, krakersy, kleik ryżowy na wodzie, czerstwe pieczywo, gotowana marchew itp.).

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.