EKG spoczynkowe (tzw. elektrokardiografia) to badanie, pozwalające lekarzowi ocenić rytm i częstotliwość pracy mięśnia sercowego. Jest również niezwykle pomocne w diagnostyczne uszkodzeń serca u Pacjentów, którzy przechodzą lub przeszli zawał. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, bezpieczne oraz bezbolesne. Może być powtarzane wielokrotnie, zarówno u małego dziecka, jak i u człowieka dorosłego.
Wskazania do EKG spoczynkowego
Elektrokardiografia jest wskazana osobom, które między innymi:
- Odczuwają kołatanie serca oraz niewyjaśniony ból w klatce piersiowej, oraz duszności.
- Posiadają rozrusznik serca.
- Mają rozpoznaną arytmię.
- Doświadczyły omdleń, zasłabnięć oraz zawrotów głowy.
- Są w trakcie leczenia kardiologicznego, a specjalista potrzebuje ocenić skuteczność zastosowanej terapii.
- Cierpią na nadciśnienie tętnicze.
Przygotowania do EKG spoczynkowego
Do elektrokardiografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynie u mężczyzn z mocnym zarostem klatki piersiowej, zaleca się ogolenie skóry w tym miejscu. W przeddzień badania, niewskazane jest picie alkoholu oraz intensywny wysiłek fizyczny. Na godzinę przed EKG spoczynkowym, trzeba powstrzymać się od spożywania kawy lub innych napojów, zawierających kofeinę. Należy również unikać palenia papierosów. Tuż przed samą elektrokardiografią powinno się chwilę odpocząć (minimum 5 minut).
Jak przebiega EKG spoczynkowe?
Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim na temat dolegliwości Pacjenta, jest on poproszony o rozebranie się od pasa w górę, opuszczenie skarpet, podciągnięcie nogawek spodni oraz położenie się na plecach. Technik lub pielęgniarka mogą również poprosić o ściągniecie zegarka i biżuterii. Specjalista umieszcza specjalne elektrody na oczyszczoną wcześniej skórę klatki piersiowej, kończyn dolnych i górnych. Wynik badania może wskazać na rozmaite nieprawidłowości, takie jak np.:
- Zaburzenia rytmu serca podczas badania.
- Zwolnienie bądź przyspieszenie akcji mięśnia sercowego.
- Zawał lub ślady po zawale serca.
- Upośledzenie dopływu krwi do mięśnia sercowego.
Zapis graficzny (tzw. zapis EKG) czynności elektrycznej mięśnia sercowego zostaje zobrazowany na papierze milimetrowym, w postaci krzywej elektrokardiograficznej. Otrzymany wynik pozwala na dalszą analizę stanu zdrowia Pacjenta. Cała procedura trwa około 10-20 minut.
Ważne! Podczas przeprowadzanego badania zalecane jest pozostanie w spoczynku; nie należy gwałtownie się ruszać ani rozmawiać.
Czytaj również:
Kto to jest kardiolog i jakie choroby leczy?
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 20.05.2023