Echo serca (echokardiografia, USG serca), to precyzyjne badanie ultrasonograficzne, nieocenione w diagnostyce obrazowej chorób kardiologicznych. Jest ono całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta.
Echo serca – wskazania
Badanie jest zalecane osobom, u których występuje podejrzenie lub zdiagnozowane zostało zaburzenie pracy mięśnia sercowego. Wskazaniami do przeprowadzenia echokardiografii są między innymi:
- udar mózgu,
- zatorowość płucna,
- nowotwory serca,
- choroba niedokrwienna,
- choroba wieńcowa,
- zapalenie mięśnia sercowego i/lub wsierdzia,
- przebyte zawały,
- nadciśnienie tętnicze,
- omdlenia,
- szmery, problemy z rytmem czy trudnym do wyjaśnienia bólem w klatce piersiowej,
- trudności z oddychaniem.
Echokardiografia jest pomocna w ocenie stopnia zaawansowania schorzeń kardiologicznych, a także pozwala na monitorowanie postępów wdrożonego leczenia.
Echo serca – przeciwwskazania
Echokardiografia przezklatkowa jest badaniem całkowicie dla pacjenta bezpiecznym. Praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Jedynie znaczne uszkodzenia skóry klatki piersiowej mogą uniemożliwić przyłożenie sondy USG.
Echo serca – przygotowania do badania
Echokardiografia nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Przed jej wykonaniem, lekarz może jednak zalecić przeprowadzenie innych badań kardiologicznych, takich jak np. EKG czy RTG klatki piersiowej. Ich wyniki powinny zostać przekazane lekarzowi przed przystąpieniem do diagnostyki ultrasonograficznej.
Echo serca – przebieg badania
Przed wykonaniem badania pacjent poproszony jest o rozebranie się od pasa w górę i położenie się na lewym boku. Lewa ręka badanego powinna być położona za głową, natomiast prawa wzdłuż tułowia. Na klatkę piersiową pacjenta specjalista nakłada żel, a następnie przykłada głowicę USG. Urządzenie wysyła ultradźwięki i jednocześnie odbiera wracające do niego echo. Na monitorze widoczny staje się dla lekarza dokładny obraz organu. Odpowiednio silne dociśnięcie sondy USG i poruszanie nią pod różnymi kątami, pozawala specjaliście uzyskać najbardziej optymalny widok mięśnia sercowego. W krótkim czasie jest on w stanie ocenić nieprawidłowości w jego budowie i pracy. Aby uzyskać jeszcze lepszy obraz serca, badanie może być przeprowadzone z kontrastem – do żyły pacjenta wstrzyknięty zostaje specjalny środek cieniujący.
Za pomocą sondy USG, lekarz między innymi:
- ocenia budowę anatomiczną mięśnia sercowego, określając np. położenie, grubość jego ścian,
- dokonuje pomiaru wielkości komór oraz ocenia ich pracę,
- obserwuje mięsień pod kątem obecności płynu w worku osierdziowym (worku otaczającym serce) lub skrzeplin w jamach serca.
Czytaj również:
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 27.05.2023