drganie powieki przyczyny

Drganie powieki – przyczyny

Wielu z nas doświadczyło drgania powieki – objawu, który niejednokrotnie wywołuje dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, co powoduje skurcze tego typu i jak można zapobiegać ich występowaniu.

Drganie powieki często pojawia się u osób z niedoborem magnezu, żyjących szybko, narażonych na przewlekły stres. Jeśli jest sporadyczne i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy, nie ma powodu do obaw. Gdy utrudnia życie – warto zasięgnąć porady lekarza, gdyż drganie powieki może być symptomem poważniejszych schorzeń.

Drganie powieki – przyczyny

Drganie powieki to mimowolne skurcze mięśni okrężnych oka. Problem dotyczy głównie powieki górnej, choć są osoby, doświadczające tego objawu w obrębie powieki dolnej. Co powoduje drganie powieki?

 • Stres i przewlekłe zmęczenie
  Przyczyną skaczącej powieki może być intensywny tryb życia, brak odpoczynku i snu. Kiedy organizm jest przemęczony, daje wyraźne sygnały, których nie należy bagatelizować. W takim przypadku postaraj się zwolnić tempo, pozwól odpocząć oczom od ekranu komputera czy telefonu komórkowego. Pamiętaj o wysypianiu się i regularnym nawadnianiu organizmu. Do planu dnia codziennego wprowadź aktywność fizyczną. Stosuj techniki relaksacyjne, medytuj.
 • Nerwica
  Prowadzenie przez dłuższy czas obciążającego organizm, mocno stresującego trybu życia przy jednoczesnym braku odpoczynku, może prowadzić do nerwicy. Drganie powieki oraz towarzyszące mu bóle głowy i/lub kręgosłupa, kołatanie serca czy nadmierna drażliwość mogą być objawem problemów natury psychologicznej. W tym wypadku warto zasięgnąć porady nie tylko neurologa, ale również specjalisty psychologa.
 • Niedobór mikroelementów
  Często przyczyną drgającej powieki jest zbyt mała ilość w organizmie magnezu, potasu, wapnia. Wpływ na to ma głównie nieodpowiednia dieta oraz nadmierna ilość używek. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy i nie możesz obejść się bez kilku filiżanek czarnego napoju dziennie, możesz doświadczyć drgania powieki. Dodatkowo, nadużywanie alkoholu, napojów energetycznych, palenie papierosów może mieć wpływ na pojawienie się dolegliwości. W takiej sytuacji należy wprowadzić do diety składniki zawierające dużą ilość mikroelementów, ograniczyć (a najlepiej zaniechać) przyjmowanie używek oraz przedyskutować z lekarzem kwestię suplementacji.
 • Choroby oczu
  Uporczywe drganie powieki może wiązać się również z takimi chorobami jak podrażnienie rogówki, zapalenie powieki, zespół suchego oka. Jeśli obserwujesz zaczerwienienie, pieczenie w obrębie gałki ocznej, zasięgnij porady okulisty.
 • Choroby neurologiczne
  Drgająca powieka może być objawem również poważniejszych schorzeń neurologicznych, takich jak np. stwardnienie rozsiane, zespół Tourette’a czy porażenie nerwu twarzowego. Jeśli towarzyszą temu skurcze w obrębie twarzy, silne bóle i zwroty głowy czy opadanie powieki, należy natychmiast udać się do lekarza.

Czytaj również:

Dlaczego warto medytować?
Wypadanie włosów – przyczyny

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 02.04.2022