Drętwienie rąk – przyczyny

Drętwienie rąk – przyczyny

Drętwienie rąk może mieć różne przyczyny i nie zawsze jest objawem groźnej choroby. Zwykle szybko ustępuje; jeśli jednak nie mija lub często nawraca, trzeba zwrócić się do lekarza.

Drętwienie rąk to efekt ograniczenia przepływu impulsów nerwowych z rdzenia kręgowego do kończyn. Najczęściej pojawia się po długotrwałym trzymaniu rąk w mało komfortowej pozycji lub po wielominutowym ich ucisku. To dlatego po przebudzeniu nierzadko odczuwamy mrowienie w rękach – w nocy często kładziemy je pod głowę lub tułów.

Drętwienie rąk – przyczyny

Jeśli pojawiające się mrowienie w rękach nie jest bezpośrednio związane z ich uciskiem, należy skontaktować się ze specjalistą (z lekarzem rodzinnym, neurologiem lub ortopedą) w celu zdiagnozowania problemu. To ważne, gdyż drętwienie kończyn może być oznaką poważniejszych schorzeń.

Bywa, że cierpnięcie kończyn wynika z niedoborów minerałów i witamin, odpowiedzialnych za prawidłową pracę mięśni. Są to głownie witaminy z grupy B, a także wapń, potas oraz magnez. Nadużywanie alkoholu również może mieć wpływ na pojawienie się mrowienia w kończynach.

Bardzo częstą przyczyną drętwienia dłoni jest zespół cieśni nadgarstka. Nieleczony, z czasem może utrudnić wykonywanie codziennych czynności i prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu. Przyczyną pojawienia się choroby bywa między innymi budowa anatomiczna dłoni/nadgarstka, przebyte urazy w ich obrębie, a także przeciążenie w trakcie pracy polegającej na wykonywaniu powtarzalnych ruchów.

Mrowienie rąk może wynikać również z problemów związanych z prawidłową postawą ciała, rwą barkową, uszkodzeniem nerwu łokciowego, zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym itp. Drętwienie rąk jest również jednym z objawów niedokrwiennego udaru mózgu czy rozwijającego się w jego obrębie guza. Mrowienie kończyn pojawia się również u kobiet w ciąży, osób chorych na tężyczkę, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy zwyrodnienie stawów. To także jeden z objawów stwardnienia rozsianego, zespołu Guillaina – Barrego, może też zwiastować kłopoty z tarczycą i układem krwionośnym.
Silne doznania emocjonalne, stres, ataki paniki mogą wywołać nie tylko drżenie/mrowienie rąk, ale i całego ciała. Silnym doznaniom towarzyszy wówczas przyspieszony oddech, zawroty głowy, mocne bicie serca.

Jak widać, przyczyn mrowienia rąk jest wiele. Dlatego warto, a nawet trzeba, udać się do specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę.

Czytaj również:

Niedobór żelaza – objawy i przyczyny

Drganie powieki – przyczyny

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 12.06.2022