Drapanie w gardle a covid

Drapanie w gardle a COVID / Omikron

Drapanie w gardle to jeden z głównych objawów zakażenia nowym wariantem koronawirusa – Omikronem. Pacjenci określają ten symptom również jako łaskotanie, dyskomfort, rzadziej jako ból.

Omikron zaczyna dominować w wielu krajach świata. Ta mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się błyskawicznie, jednak wszystko wskazuje na to, że wywołuje nieco łagodniejsze objawy w porównaniu do wcześniejszych wariantów. Jak donosi brytyjski „Independent”, jednym z głównych symptomów zakażenia Omikronem jest drapanie w gardle.

Drapanie w gardle a Omikron

Pierwsze objawy zainfekowania mutacją Omikron mogą pojawić się już 3 dni od zakażenia. Często początkowym sygnałem, że „złapaliśmy” koronawirusa jest drapanie w gardle. Poprzednie warianty wywoływały raczej jego ból, natomiast Omikron powoduje łaskotanie. Czując dyskomfort, drapanie w gardle, chory chrząka lub kaszle. Z pozoru typowy dla przeziębienia symptom, może okazać się zwiastunem choroby COVID-19. Dlatego po jego pojawieniu się, powinniśmy wykonać test, najlepiej metodą RT-PCR oraz skonsultować się z lekarzem.

Drapanie w gardle a COVID – co robić?

W momencie zakażenia koronawirusem, lekarz podejmuje decyzję co do sposobu leczenia Pacjenta. Aby złagodzić nieprzyjemne drapanie, można stosować płukanie gardła np. ziołowymi mieszankami. W ciągu dnia warto popijać ciepłą (nie gorącą!) wodę z cytryną i miodem. Można również zastosować dostępne w aptece tabletki do ssania oraz spraye, które odkażą śluzówkę gardła oraz zmniejszą uczucie drapania. Do diety dobrze włączyć cebulę i czosnek, gdyż posiadają silne działanie przeciwwirusowe oraz antybakteryjne.

Czytaj również: Wysypka a koronawirus Omikron

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 22.01.2022