Domowe sposoby na zgagę

Domowe sposoby na zgagę

Nieprzyjemne objawy jakie daje zgaga potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie.  Bywają niepojące do tego stopnia, że często mylone są z objawami zawału serca. Warto wiedzieć, jak  walczyć z tą uciążliwą dolegliwością. Poznaj domowe sposoby na zgagę.

Tak naprawdę zgaga może zaatakować każdego, choć na jej wystąpienie szczególnie narażone są osoby po 50. roku życia oraz kobiety w ciąży.  Jak dochodzi do jej powstania? Na skutek różnych czynników, dolny zwieracz przełyku umożliwia cofanie się treści żołądkowej oraz kwasów trawiennych , które podrażniają śluzówkę wywołując nieprzyjemne objawy.

Objawy zgagi

Osoby cierpiące na zgagę skarżą się przede wszystkim na  palące uczucie pieczenia w okolicy mostka – objawy te daje również zawał mięśnia sercowego, dlatego dolegliwość często wywołuje panikę. Chorzy dodatkowo mają wrażenie utknięcia treści pokarmowej w przełyku i skarżą się na kwaśny posmak w jamie ustnej. Ponieważ cofające się kwasy podrażniają śluzówkę, pacjenci często wspominają o bólu gardła oraz suchym kaszlu.

Wszystkie wymienione wyżej objawy nasilają się zwykle w momencie pochylania się lub leżenia. Zgaga może  pojawiać się również po zjedzeniu obfitego posiłku (zwłaszcza jeśli był on ciężkostrawny), czy wypiciu sporej ilości gazowanego napoju.

Domowe sposoby na zgagę

Z przykrymi objawami zgagi można walczyć farmakologicznie, stosując środki zobojętniające kwas żołądkowy. Warto jednak wiedzieć, jak można sobie samemu pomóc, stosując domowe sposoby na zgagę. Co pomoże?

  • Wypicie naparu z melisy, mięty czy kopru włoskiego.
  • Zastosowanie przypraw, takich jak np. siemię lniane, kminek oraz imbir (ten ostatni można ssać przez kilka minut lub dodać do herbaty)
  • Zjedzenie migdałów.
  • Spożycie kisielu, który ochrania śluzówkę w przełyku.
  • Powolne przeżuwanie skórki od chleba lub gumy do żucia, która pobudza produkcję śliny, ułatwiającej procesy trawienne.
  • Spacer na świeżym powietrzu.

Aby zapobiegać zgadze warto dbać o odpowiednią masę ciała oraz unikać palenia papierosów.  Z diety należy wyeliminować ciężkostrawne produkty oraz gazowane napoje. Dobrze również ograniczyć spożywanie czekolady, orzeszków ziemnych oraz mocnej kawy i herbaty.

Czytaj również:

Imbir – właściwości i działanie lecznicze

Jak szybko rosną paznokcie?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 10.03.2024