Domowe sposoby na katar

Domowe sposoby na katar

Nieżyt nosa nie jest groźny, ale skutecznie potrafi uprzykrzyć życie. Zatkany nos utrudnia swobodne oddychanie, w nocy nie możesz spać, tracisz apetyt, a spożywane posiłki wydają się być kompletnie bez smaku. Jak w warunkach domowych poradzić sobie z zapaleniem błony śluzowej nosa?

Katar to jeden z najczęstszych objawów infekcji wirusowej. Jeśli wydzielina z nosa jest przezroczysta i nie towarzyszy jej znaczne pogorszenie samopoczucia, kaszel, temperatura, ból ucha czy zatok, można spróbować walczyć z nieżytem domowymi sposobami.

Domowe sposoby na katar

Gdy poczujesz pierwsze symptomy nieżytu nosa, nie musisz biec do apteki. Oto kilka sposobów na męczący katar:

  • Nawilżaj powietrze
    Im bardziej suche pomieszczenie w którym przebywasz, tym trudniejsza walka z wydzieliną z nosa. Dlatego rozwieś na kaloryferach mokre ręczniki lub zainwestuj w profesjonalny, elektryczny nawilżacz.
  • Rób inhalacje
    Do skutecznego przeprowadzenia inhalacji przyda się nebulizator, do którego wlej roztwór soli fizjologicznej lub hipertonicznej. Następnie załóż maskę, uruchom urządzenie i zacznij spokojnie oddychać. Jeśli nie masz inhalatora, możesz zastosować tzw. „parówkę”. Do garnka z gorącą woda dodaj sól fizjologiczną lub olejki eteryczne (np. eukaliptusowy lub sosnowy), nakryj głowę ręcznikiem i pochylając się nad wrzątkiem wdychaj parujący roztwór. Stosuj się do zasady: wciągaj powietrze nosem, wypuszczaj ustami.
  • Spożywaj dużo płynów
    Jeśli nawilżysz organizm od środka, wydzielina w nosie stanie się rzadsza i łatwiej będzie ją usunąć. Pij więc wodę, najlepiej z dodatkiem miodu, imbiru i cytryny – taka mikstura skutecznie pobudza organizm do walki w wirusami. Jeśli masz ochotę, sięgaj po lekkie herbaty ziołowe czy owocowe z dodatkiem domowego soku malinowego.
  • Włącz do diety czosnek i cebulę
    Jeśli nie jesteś w stanie zjeść surowego czosnku czy cebuli, dobrym pomysłem może okazać się picie mikstury, składającej się z tych warzyw. Kilka ząbków czosnku oraz dwie cebule pokrój, włóż do słoika, zasyp cukrem, zamknij pojemnik pokrywką i odczekaj aż puszczą sok. Łyżkę syropu spożywaj 2-3 razy dziennie.
  • Smaruj nos maścią z majeranku
    Rozdrobnione zioło majeranku wymieszaj z kremem, którego używasz na co dzień. Powstałą miksturę nałóż na skórę pod nosem. Po kilku minutach nos powinien zacząć się udrażniać.
  • Oczyszczaj nos
    Zalegająca w nosie wydzielina nie tylko utrudnia oddychanie, ale również jest pożywką dla rozwoju bakterii. Dlatego tak ważne jest czyszczenie nozdrzy. Pamiętaj, aby delikatnie wydmuchiwać każdą dziurkę osobno (zbyt silna czynność prowadzi często do uszkodzeń). Dmuchanie w obie dziurki jednocześnie, może spowodować cofanie się wydzieliny do zatok. Jeśli katar jest gęsty, wcześniej przeprowadź delikatne płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej.

Czytaj także: Woda z cytryną na czczo – czy jest zdrowa?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 19.09.2021