Domowe sposoby na bezsenność

Domowe sposoby na bezsenność

Problemy ze spaniem dotyczą coraz większej części społeczeństwa. Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest szybkie tempo życia, stres oraz brak odpowiedniej wiedzy na temat higieny snu. Bezsenność może być również objawem poważniejszych schorzeń somatycznych lub depresji. Poznaj domowe sposoby na bezsenność.

Zarwana noc powoduje, że czujesz zmęczenie, nie masz energii, Twoja cera jest szara, a oczy podkrążone. Jeśli taka sytuacja zdarza się sporadycznie, wówczas nie ma ona istotnego wpływu na organizm. Gorzej, gdy bezsenność staje się codziennym (a raczej conocnym) kłopotem. Brak odpowiedniej regeneracji powoduje między innymi długofalowe kłopoty z sercem, pamięcią, kondycją psychiczną oraz odpornością organizmu na atak chorobotwórczych drobnoustrojów. Podsumowując: sen to podstawa naszego zdrowia, samopoczucia i wyglądu.

Domowe sposoby na bezsenność

Trwająca dłuższy czas bezsenność zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Zanim jednak udasz się do specjalisty, wypróbuj domowych sposobów – często wystarczy zmienić codzienne nawyki, aby zwiększyć szanse na zdrowy sen.

  • Określ godziny, które przeznaczysz na sen. Kładź się spać i wstawaj mniej więcej o tej samej porze, niezależnie od tego czy jest weekend czy dzień roboczy.
  • W ciągu dnia zrezygnuj z dłuższych drzemek.
  • Łóżko (pamiętaj o wygodnym materacu!) traktuj jako mebel do spania, a nie miejsce, gdzie jesz, pracujesz czy oglądasz film.
  • Zadbaj, aby w Twojej sypialni panował porządek i odpowiednia temperatura. Przed pójściem spać, wywietrz pomieszczenie.
  • Zrezygnuj z oświetlenia. Spanie w pokoju, gdzie pali się choćby mała, nocna lampka, nie służy nocnej regeneracji – światło hamuje wydzielanie melatoniny w organizmie, odpowiedzialnej za mocny, zdrowy sen. Na 3 godziny przed położeniem się do łóżka unikaj pracy na komputerze, tablecie czy telefonie. Emitowane przez tego rodzaju urządzenia niebieskie światło może utrudniać zasypianie.
  • Postaw na aktywność fizyczną w ciągu dnia, ale zrezygnuj z intensywnego uprawiania sportu w godzinach wieczornych.
  • Nie objadaj się na wieczór. Noc to odpoczynek, również dla Twojego układu trawiennego.
  • Przed pójściem spać, zafunduj sobie relaksacyjną kąpiel.
  • W godzinach wieczornych unikaj kawy, mocnej czarnej herbaty i alkoholu. Zawarte w nich substancje, działają pobudzająco na organizm. Zamiast tego wypij szklankę ciepłego mleka lub ziołowy napar, np. z melisy.

Czytaj także: Ile godzin snu potrzebujesz?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 25.10.2021