Domowa apteczka – co powinna zawierać?

03.05.2020

Powinna stanowić obowiązkowe wyposażenie każdego domu. Domowa apteczka, bo o niej mowa, ma zapewnić szybką pomoc całej rodzinie, a także odwiedzającym ją gościom, w przypadku nagłej potrzeby. Co należy w niej mieć?

Silny ból głowy, ostra biegunka, skaleczenie czy gorączka mogą nam się przydarzyć w każdej chwili. Aby uniknąć stresu związanego z poszukiwaniem czynnej apteki, należy przygotować się na nieprzewidziane sytuacje tego typu.

Zasady przechowywania leków

Jedną z kluczowych zasad, dotyczącą przechowywania lekarstw oraz wyrobów medycznych, jest wybór odpowiedniego miejsca. Przede wszystkim asortyment tego rodzaju powinien mieć swoje stałe miejsce, niedostępne dla dzieci. Jeśli w domu masz małe pociechy, najlepiej aby była to szafka lub szuflada zamykana na klucz. Nie jest zalecane trzymanie domowej apteczki w pomieszczeniach, gdzie panuje wyższa temperatura oraz wilgoć (łazienka, kuchnia). Trzeba pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanów oraz dat ważności wszystkich preparatów. Nie wyrzucaj opakowań oraz ulotek leków – są na nich ważne informacje dotyczące dawkowania czy możliwych skutków ubocznych, które wywołują. Na opakowaniu zapisuj datę otwarcia leku. Przeterminowane lekarstwa zanoś do apteki, która przeprowadzi ich bezpieczną utylizację.

Wyposażenie domowej apteczki

Kompletując domową apteczką warto zadbać, by znalazły się w niej:

  • Środki do dezynfekcji i opatrywania ran (plastry opatrunkowe, gaziki jałowe, bandaż, nożyczki).
  • Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe (np. na bazie paracetamolu czy ibuprofenu). Dla dorosłych mogą być w postaci tabletek, dla dzieci w formie syropu lub czopków.
  • Preparaty na kłopoty żołądkowe: przeciwbiegunkowe, przeciwwymiotne, rozkurczowe, na wzdęcia czy zgagę.
  • Środki łagodzące objawy przeziębienia (syrop przeciwkaszlowy, tabletki do ssania na ból gardła, spray do nosa, witamina C).
  • Żel na stłuczenia i obrzęki.
  • Środki na oparzenia, najlepiej z zawartością d-panthenolu.
  • W okresie letnim – preparaty na ukąszenia owadów.
  • Akcesoria: termometr, termofor, jednorazowe rękawiczki, ciśnieniomierz.
  • Leki regularnie przyjmowane przez domowników, związane z chorobami przewlekłymi.

 

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.