Pierwsze siwe pasma na głowie zwykle nie są mile widziane: wywołują dyskomfort oraz brak pewności siebie. Kobiety szybko decydują się na pokrycie ich farbą, a panowie często szukają magicznych szamponów, które powstrzymają utratę barwnika we włosach. Dlaczego włosy siwieją?
Naskórek człowieka zawiera melanocyty. Są to wyspecjalizowane komórki, produkujące melaninę – barwnik odpowiedzialny między innymi za kolor włosów. Ponieważ melanocyty mogą wytwarzać różnego rodzaju barwniki, ludzie mają zróżnicowane kolory włosów: blond, rudy, czarny, brązowy. Ale czy wiesz, dlaczego włosy siwieją? Co powoduje utratę pigmentu we włosach?
Dlaczego włosy siwieją?
Wiele z nas, obserwując srebrne pasma włosów, zadaje sobie pytanie: skąd biorą się siwe włosy? Odpowiedź jest bardzo prosta. Siwienie to naturalny, fizjologiczny proces, związany ze starzeniem się organizmu. Z biegiem czasu melanocyty produkują coraz mniejszą ilość melaniny, dlatego włosy tracą swój kolor, stają się srebrzyste.
Kiedy zaczynamy siwieć?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jedni siwieją już w wieku 30. lat , inni dopiero po 40. roku życia. Jest to sprawa indywidualna, często uwarunkowana genetycznie. Jeśli np. nasi rodzice zaczęli siwieć dość szybko, istnieje szansa, że i u nas proces ten rozpocznie się w dość młodym wieku.
Przedwczesne siwienie – przyczyny
Jeśli siwienie nie ma związku z genami i pojawia się jeszcze przed 30. rokiem życia, wówczas należy zwrócić się po poradę do lekarza. Przedwczesne siwienie może bowiem oznaczać proces chorobowy toczący się w organizmie. Za problem mogą odpowiadać kłopoty z tarczycą, nieprawidłowe funkcjonowanie nerek czy bielactwo. Nie bez znaczenia jest również to, co kładziemy na talerz. Dieta uboga w witaminy z grupy B, miedź, cynk, selen czy kwas foliowy sprzyjają pojawianiu się włosów pozbawionych barwnika.
Bardzo istotny jest również prowadzony styl życia – przewlekły stres, przemęczenie są czynnikami wpływającymi na proces siwienia. Gdy nie dbamy o siebie, przepracowujemy się, nadużywamy alkoholu, nie dając jednocześnie organizmowi szansy na regenerację, szybciej starzejemy się, co wpływa na zmniejszoną produkcję melaniny. Istotne są również kosmetyki, którymi traktujemy swoje włosy – te, które zawierają liczne składniki chemiczne mogą przyspieszać proces siwienia.
Czytaj również:
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 14.08.2022