Dlaczego warto spacerować

Dlaczego warto spacerować?

Spacery to modna i bardzo zdrowa forma aktywności fizycznej – regularne maszerowanie szybko przynosi pozytywne efekty związane z kondycją organizmu. Dlaczego warto spacerować? Przeczytaj.

Dlaczego warto spacerować? Korzyści zdrowotne

Czy wiesz, że wystarczy przeznaczyć około 30 minut dziennie na aktywność związaną ze spacerowaniem, aby znacząco poprawić kondycję całego organizmu? Oto najważniejsze korzyści zdrowotne, płynące z regularnych wędrówek:

  • poprawa kondycji psychicznej (łagodzenie napięć emocjonalnych, redukcja negatywnych myśli, poprawa nastroju),
  • poprawa pamięci,
  • dotlenienie organizmu,
  • obniżenie ryzyka rozwoju ciężkich chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • poprawa metabolizmu,
  • wzmocnienie odporności,
  • pomoc w redukcji nadmiarowych kilogramów.

Dlaczego warto spacerować? Inne korzyści

Jedną z zalet spacerowania jest fakt, że nie wymaga ono wyjątkowych umiejętności, przygotowań, drogiego karnetu na siłownię czy użycia specjalnego sprzętu. Wystarczy wygodny strój sportowy (ze szczególnym uwzględnieniem obuwia), chęci i czas. Codzienna marszruta to również świetna okazja do spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Jeśli jesteś właścicielem psa – Twój pupil będzie Ci wdzięczny za każdy dłuższy spacer na świeżym powietrzu.
Spacer to również doskonała okazja do posłuchania audiobooka, podcastu czy ulubionej muzyki. Należy tylko zwrócić uwagę, aby dźwięk wydobywający się ze słuchawek nie stanowił zagrożenia dla słuchu.

Spacery – to warto wiedzieć

W ramach urozmaicenia pieszych wędrówek, warto zmieniać trasy. Pokonywanie codziennie tego samego szlaku szybko może się znudzić i zniechęcić to tego rodzaju aktywności. Najlepiej wybierać okolice zielone (lasy, parki) z dala od ruchliwych ulic.
Czy spacery mają sens tylko w ciepłe, słoneczne dni? Niekoniecznie. Niska temperatura powietrza, a nawet delikatna mżawka nie są przeciwwskazaniem do maszerowania. W domu warto pozostać w przypadku silnego deszczu, wiatru, wyjątkowo dużego mrozu lub nieznośnego upału (dotyczy to zwłaszcza małych dzieci oraz osób starszych i/lub cierpiących na choroby przewlekłe).
Aby marsz przyniósł wymierne korzyści zdrowotne warto spacerować w szybszym tempie. Jeśli jest to zbyt męczące, postaw na trening interwałowy – maszeruj naprzemiennie w szybkim i wolnym tempie.

Czytaj również:

Domowe sposoby na zgagę

Jak szybko rosną paznokcie?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 17.03.2024