Szybkie tempo życia, stres oraz przytłaczająca ilość informacji, którymi nasz umysł jest atakowany, u coraz większej ilości osób powodują liczne problemy emocjonalne. Zaburzenia lękowe, ataki paniki, agresja, a nawet stany depresyjne, nie należą dziś do rzadkości. Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemami dnia codziennego jest medytacja – coraz liczniejsze badania naukowe dowodzą bowiem, że jest ona ważnym i skutecznym elementem higieny psychicznej. Dlaczego warto medytować?
Uprawianie medytacji to nie tylko moda. To praktyka oferująca prawdziwe profity dla ducha i dla ciała. Istnieje wiele technik medytacyjnych, warto poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z każdą z nich, by wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada. Każda, praktykowana regularnie i w prawidłowy sposób, może stanowić kluczowy krok w rozwoju osobistym i przemianie życiowej.
Dlaczego warto medytować?
Osoby regularnie medytujące zdecydowanie lepiej radzą sobie ze stresem. Dzięki poznaniu i zrozumieniu swojej natury, tak sterują swoim życiem, aby przynosiło im ono satysfakcję, a także spełnienie. Medytacja pomaga w walce z depresją, stanami agresji oraz towarzyszącym im nałogom. Codzienna praktyka pozawala na doświadczenie prawdziwego szczęścia, spokoju, wewnętrznej harmonii oraz siły. Medytacja zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości, a zmniejsza agresję oraz pesymistyczne nastawienie do życia. Medytujący ludzie wykazują większe zainteresowanie otoczeniem, są łagodni i empatyczni, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na ich relacje z bliskimi.
Nie sposób nie wspomnieć również o zbawiennym wpływie technik medytacyjnych na zdrowie fizyczne. Regularne seanse obniżają poziom ciśnienia krwi, spowalniają tempo pracy serca, zmniejszają ryzyko chorób układu krwionośnego. Podczas medytacji ciało odpoczywa, mięśnie rozluźniają się, a organizm szybciej się regeneruje. Medytacja pomaga w leczeniu bezsenności, przewlekłego bólu czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Efektywnie spowalnia proces starzenia się mózgu, zwiększa ilość fałd mózgowych, poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania, zmniejszając ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera.
czytaj także: problemy psychiczne po COVID-19
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 14.11.2021