Dlaczego warto jeść szpinak

Dlaczego warto jeść szpinak?

Dla wielu osób jest przykrym wspomnieniem z dzieciństwa. Przez długie lata niedoceniany, obecnie powrócił do łask. Szpinak, bo o nim mowa, jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Dlaczego warto jeść szpinak?

Co to jest szpinak?

Szpinak (Spinacia oleracea) jest bardzo popularnym, zielonym warzywem liściastym. To roślina jednoroczna, należąca do rodziny komosowatych. Pochodzi z Persji, dlatego niektórzy nazywają go zielem perskim. Bardzo często kupowany jest w formie mrożonej, choć popularne jest również przygotowywanie posiłków na bazie świeżych liści. I to właśnie młode, świeżo zebrane liście szpinaku są najsmaczniejsze oraz najzdrowsze – podczas zamrażania, część składników odżywczych ulega zniszczeniu.

Dlaczego warto jeść szpinak?

Szpinak jest warzywem niskokalorycznym, bogatym źródłem witamin (K, A, C,E), folianów oraz betakarotenu. Zawiera żelazo oraz błonnik pokarmowy.
Regularne spożywanie szpinaku wspiera organizm w neutralizowaniu wolnych rodników oraz rozwoju chorób układu krążenia (np. nadciśnienia tętniczego, miażdżycy).

Szpinak a ciąża

Kwas foliowy (witamina B9) ma kluczowe znaczenie dla rozwoju płodowego. Kobiety planujące ciążę oraz oczekujące potomstwa (zwłaszcza te, które są w pierwszym trymestrze ciąży) powinny dbać o prawidłowy poziom kwasu foliowego w organizmie. Witamina ta jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka i jej niedobór może przyczyniać się do powstania poważnych wad. Szpinak, bogaty w kwas foliowy, powinien więc gościć na talerzu młodych kobiet.

Czy każdy może jeść szpinak?

Osoby cierpiące np. na choroby przewlekłe czy alergie zawsze powinny konsultować swoją dietę z lekarzem lub dietetykiem. Okazuje się, że nawet najzdrowsze warzywa niekoniecznie służą wszystkim. Spożywanie szpinaku powinni omówić z lekarzem między innymi pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe czy chorzy na kamicę nerkową.

Czytaj również:

 Imbir – właściwości i działanie lecznicze

Właściwości lecznicze głogu

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 21.01.2023