Dlaczego skóra głowy swędzi

Dlaczego skóra głowy swędzi?

Swędzenie głowy należy do częstych przypadłości i zwykle nie oznacza groźnej choroby. Problem należy jednak rozwiązać, niekiedy może to zająć trochę czasu. Dlaczego skóra głowy swędzi?

Skórę głowy pokrywa bardzo duża liczba mieszków włosowych oraz mnóstwo grzybów i bakterii. Te ostatnie mają doskonałe warunki do bytowania: skóra głowy jest ciepła oraz wilgotna. Co ciekawe, tu produkcja sebum jest najobfitsza.

Dlaczego skóra głowy swędzi?

Świąd głowy to przykra dolegliwość, która potrafi skutecznie uprzykrzyć życie: denerwuje, drażni, dekoncentruje. Przyczyn problemu może być kilka, niektóre z nich są błahe i łatwe do wyeliminowania, inne wymagają pomocy dermatologa i dłuższego czasu leczenia. Oto najczęstsze przyczyny swędzącej głowy:

  • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy – używanie niewłaściwych, drażniących kosmetyków (szampon, odżywka) lub niedokładne ich spłukiwanie.
  • Przesuszenie skóry głowy – nadużywanie lokówek, suszarek, prostownic do włosów może powodować swędzenie. Problem może pojawić się również po kontakcie skóry z chlorowaną wodą czy promieniami słonecznymi.
  • Łupież, czyli dolegliwość o podłożu grzybiczym (przerost drożdżaków Malassezia).
  • Łojotokowe zapalenie skóry, które często występuje razem z łupieżem tłustym.
  • Atopowe zapalenie skóry – choroba o podłożu alergicznym.
  • Choroby, takie jak np. ospa wietrzna, półpasiec, niedoczynność tarczycy, łuszczyca, cukrzyca.
  • Zapalenie mieszków włosowych, wywołane najczęściej przez bakterie gronkowca złocistego lub paciorkowca ropnego.
  • Wszawica – choroba zakaźna wywołana przez pasożyty (wszy ludzkie).
  • Nerwica – bywa, że swędzenie głowy ma podłoże psychologiczne.

Leczenie swędzącej skóry głowy

Gdy spotka nas problem swędzącej skóry głowy, w pierwszej kolejności należy wykluczyć problem wszawicy. Następnie warto zmienić kosmetyki pielęgnacyjne oraz uważnie zwracać uwagę na to, by dokładnie je spłukiwać podczas mycia. Jeśli to nie pomoże, należy zwrócić się o pomoc do lekarza dermatologa.

Czytaj również:

Herbata z pokrzywy – właściwości i działanie

Witamina E – właściwości, działanie, skutki przedawkowania

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 24.12.2022