Mruganie oczami to czynność, którą wykonujemy automatycznie, w większości przypadków nie zwracamy na nią uwagi. Zwykle nie zastanawiamy się, po co nam ten odruch fizjologiczny. Dlaczego mrugamy oczami? Dowiedz się więcej na ten temat.
Dlaczego mrugamy oczami?
Mruganie jest czynnością, którą wykonujemy średnio kilkanaście (15-20) razy na minutę. Jest to bardzo szybki (trwający około 1/3 sekundy) ruch powiek. Mechanizm mrugania ma na celu głównie nawilżenie powierzchni oka – powieki rozprowadzają po nim cienką warstwę filmu łzowego. Kolejną korzyścią, którą dostarcza nam odruch mrugania, jest usuwanie bakterii i zanieczyszczeń z powierzchni gałki ocznej. Mruganie zapobiega również przedostawaniu się nadmiernej ilości szkodliwych czynników z zewnątrz, zabezpiecza oko przed urazami mechanicznymi oraz nadmierną ilością światła.
Wszystko to sprawia, że odruch mrugania pełni bardzo ważną rolę, wpływającą na funkcjonowanie narządu wzroku. Dlatego, jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, należy umówić się na wizytę do lekarza okulisty.
Kiedy mrugamy częściej, a kiedy rzadziej?
Mrugamy rzadziej, gdy czytamy książkę, siedzimy przed monitorem komputera / telewizora czy patrzymy w ekran telefonu komórkowego. Do dlatego osoby wykonujące te czynności przez wiele godzin w ciągu dnia, odczuwają dolegliwości – powierzchnia oka nie jest odpowiednio nawilżona, gałki oczne są podrażnione. Częściej natomiast mrugamy w sytuacji, w której jesteśmy mocno zdziwieni, zestresowani, przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach czy na dworze, gdzie wieje silny wiatr. Częste mruganie może być również spowodowane ekspozycją gałek ocznych na dużą ilość światła lub tikami nerwowymi.
Czytaj również:
Jak przestać obgryzać paznokcie?
Przyczyny kataru – skąd bierze się nieżyt nosa?
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 01.04.2023