DLA PACJENTA

Jak przygotować się do badań laboratoryjnych?

Jak przygotować się do badania krwi?

  • W celu pobrania krwi do badań analitycznych należy być na czczo, czyli bez jedzenia i picia przez około 8 godzin. Jeśli ma zostać wykonany profil wątrobowy i/lub lipidogram, wówczas w dniu poprzedzającym badanie poleca się zjeść lekkostrawną kolację około godziny 18:00.
  • Do badań trzeba stawić się wypoczętym, po przespanej nocy. Nie powinno się również przyjmować żadnych używek i wykonywać wcześniej forsujących ćwiczeń fizycznych.
  • Zażywanie leków przyjmowanych na stałe musi być skonsultowane z lekarzem w chwili otrzymania skierowania.
  • W sytuacji pobierania krwi do oceny poziomu leków w organizmie, lekarz powinien poinstruować, czy krew zostanie pobrana rano przed zażyciem leku, czy też kilka godzin po zażyciu – wtedy, gdy lek osiąga maksymalne działanie.
  • Pobieranie krwi w celu oznaczenia poziomu aldosteronu wymaga określenia przez lekarza pozycji ciała i pory dnia. Najlepiej gdy zostanie pobrana rano, przed wstaniem z łóżka. W przychodni Pacjent może zostać poproszony o kilkunastominutowe pozostanie w pozycji stojącej przed pobraniem.
  • Do badania profilu glikemii należy zgłosić się na godz. 8:15 do przychodni i pozostawać na czczo. Powinno się być świadomym, że na czas badania trzeba wygospodarować sobie dwie godziny. Najpierw pobierana jest krew z żyły (na czczo), a następnie Pacjent wypija zlecony przez lekarza roztwór glukozy (jest bardzo słodki, można po wypiciu odczuwać mdłości – każde złe samopoczucie po wypiciu roztworu trzeba zgłosić pielęgniarce). Po godzinie od wypicia glukozy wykonane zostaje kolejne pobranie krwi z żyły. Trzecie pobranie krwi z żyły ma miejsce po dwóch godzinach od wypicia roztworu. Pacjent nie może opuszczać przychodni przez wspomniane dwie godziny.
  • Jeśli krew pobierana jest u dziecka, dopuszcza się spożycie lekkiego śniadania, ponieważ nie powinno to znacznie wpływać na wyniki. Jeżeli u dziecka zlecony został poziom glukozy we krwi, wówczas dziecko musi pozostać na czczo.

Jak pobrać mocz do badania?

Do badania ogólnego moczu trzeba oddać mocz poranny, po odpoczynku nocnym. Przed oddaniem moczu, wcześniej zakupiony jałowy pojemnik należy opisać imieniem i nazwiskiem, a następnie podmyć i osuszyć okolice krocza. Pierwszą porcję moczu oddajemy do muszli, środkową porcję do pojemnika na mocz (minimum 10 mililitrów, tak by mocz nie dotykał wieczka pojemnika) i ostatnią porcję również do muszli. Zaraz po pobraniu moczu należy zakręcić szczelnie pojemnik i jak najszybciej dostarczyć go do przychodni. Do momentu dostarczenia próbki, powinno się przechowywać ją w lodówce.