Niedoczynność tarczycy do choroba spowodowana niedoborem hormonu tyroksyny T4 oraz niewystarczającym działaniem trijodotyroniny T3. Schorzenie ma niebagatelny wpływ na spowolnienie procesów metabolicznych chorego, dlatego w terapii niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Niedoczynność tarczycy może powodować nie tylko zwiększenie masy ciała, ale także senność, osłabienie, nadmierne odczuwanie chłodu, zaparcia czy problemy z koncentracją. Na chorobę częściej cierpią kobiety niż mężczyźni.
Co jeść przy niedoczynności tarczycy?
Leczenie schorzenia polega przede wszystkim na przyjmowaniu leków, zaleconych przez lekarza endokrynologa. Prawidłowo ułożony jadłospis nie zastąpi farmakoterapii, ale może ją w istotny sposób wesprzeć. Chorym poleca się spożywanie produktów bogatych w takie składniki jak:
- Jod
Ten pierwiastek zawarty jest w hormonach T3 oraz T4. Badania dowodzą, że znacznie większa część jodu w organizmie ludzkim skoncentrowana jest w tarczycy. Jego niedobór ma zatem znaczny wpływ na funkcjonowanie tego organu. Jod można znaleźć oczywiście w jodowanej soli kuchennej, ale także w takich produktach jak ryby morskie i owoce morze (ostrygi oraz małże). Źródłem jodu może być również woda mineralna, dlatego warto sprawdzać etykiety na butelkach. - Żelazo
Jeden z enzymów, którego działanie ma niebagatelny wpływ na syntezę hormonów tarczycy zawiera cząsteczki tego pierwiastka. Jeśli żelaza w organizmie jest za mało, tarczyca może zacząć chorować. Znaleźć go można przede wszystkim w produktach mięsnych, rybach, żółtkach jaj. Niektóre produkty roślinne (takie jak np. burak, otręby, boćwina, szpinak, porzeczki czy poziomki) zawierają również żelazo, ale jest ono znacznie gorzej przyswajalne niż to, pochodzenia zwierzęcego. - Selen
Pierwiastek ten ma bardzo istotne znaczenie dla funkcjonowania tarczycy, ponieważ wchodzi w skład enzymów, odpowiedzianych za prawidłowe funkcjonowanie tego organu. Brak selenu powoduje też gorszą przyswajalność jodu. Jego doskonałym źródłem są orzechy brazylijskie, ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe czy indyk. - Cynk
Niedobór tego pierwiastka powoduje zaburzenia wiązania hormonu T3, dlatego bardzo ważne jest, aby cynku nie zabrakło w codziennej diecie. Jego źródłem są między innymi: mięso, jaja, ostrygi, nasiona (len, słonecznik, dynia) oraz kiełki. - Witamina D3
W tym przypadku niezwykle ważna jest suplementacja, gdyż żywność jest mało zasobna w tę witaminę.
Ponieważ niedoczynność tarczycy może wywoływać dokuczliwe zaparcia, warto również zadbać o odpowiednią ilość błonnika w posiłkach. Znajduje się on głównie w pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz nasionach roślin strączkowych. Nie wolno zapominać również o produktach zawierających białko, które stymuluje tempo przemian metabolicznych.
Dieta w niedoczynności tarczycy
- Jadłospis najlepiej skomponuj z doświadczonym dietetykiem, tym bardziej, że choroba może powodować pojawienie się zbędnych kilogramów.
- Dbaj o regularność posiłków. Spożywaj ich nie więcej niż w ilości 4-5, przy czym ostatni nie powinien zostać przyjęty tuż przed snem.
- W trakcie przygotowywania posiłków sięgaj po oliwę z oliwek oraz tłuszcze roślinne, unikaj natomiast nasyconych kwasów tłuszczowych.
- Wyeliminuj z diety słodycze, słodkie napoje oraz fast foody (chipsy, frytki itp.).
- Zamiast tradycyjnego smażenia, postaw na pieczenie produktów w rękawie, duszenie, gotowanie na parze.
- Pij minimum dwa litry wody dziennie.
- Ogranicz produkty, które utrudniają organizmowi przyswajanie jodu. Są to między innymi orzeszki ziemne, gorczyca, soja czy warzywa kapustne.
Czytaj również:
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 06.01.2024