Depresja po COVID-19

Depresja po COVID-19

Wiele osób cierpi na powikłania po chorobie koronawirusowej COVID-19. Nierzadko mówi się o problemach z płucami, sercem czy układem pokarmowym ozdrowieńców. Ale to nie wszystko: SARS CoV-2 atakuje również system nerwowy, konsekwencją czego mogą być przejściowe lub długotrwałe zaburzenia natury psychicznej. Coraz częściej słyszy się o depresji po COVID-19. Jakie mogą być jej przyczyny?

Według statystyk, w naszym kraju koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 2 miliony osób. To dane oficjalne. W praktyce wiemy, że liczba ta jest dużo większa. Chorzy często niechętnie poddają się testom, a dodatkowo część osób przechodzi zakażenie bezobjawowo. Niestety, zarówno w trakcie choroby, jak i po jej zakończeniu, u części Pacjentów pojawiają się problemy nie tylko o charakterze somatycznym, ale również psychicznym: długotrwałe stany lękowe, a nawet depresyjne. Dotyczą one głównie osób, u których jeszcze przed zakażeniem koronawirusem występowały zaburzenia emocjonalne. Choć nie tylko. Psychologowie i psychiatrzy alarmują, że z tego typu  kłopotami borykają się również Pacjenci, u których przebieg COVID-19 był łagodny.

Koronawirus a problemy psychiczne – przyczyny

Naukowcy dowiedli, że koronawirus SARS CoV-2 wpływa na czynności ośrodkowego układu nerwowego. To dlatego część Pacjentów cierpi na bóle głowy, zaburzenia świadomości i koncentracji, uczucie splątania. Jednym z bardziej niepokojących, długotrwałych powikłań po zakażeniu SARS CoV-2 jest tzw. „mgła mózgowa”, objawiająca się dezorientacją, problemami z pamięcią, skupieniem się czy komunikacją. Do tego dochodzą nierzadkie przypadki stanów lękowych, a nawet depresyjnych. Te ostatnie związane są ze złym samopoczuciem w trakcie choroby, strachem przed kolejnym zakażeniem czy obawami dotyczącymi zdrowia najbliższych osób. Nie bez znaczenia jest również niepewność związana z finansami lub po prostu odseparowanie od społeczeństwa, wynikające z obowiązkowej izolacji czy kwarantanny. Niestety tylko część osób, doświadczających problemów natury psychicznej, zgłasza się o pomoc do specjalisty. A szkoda, bo wzmożone napięcie emocjonalne, przewlekły stres czy nieumiejętność poradzenia sobie z odczuwanymi stanami lękowymi może prowadzić do groźnej choroby, jaką jest depresja.

Depresja po COVID-19 – zgłoś się do specjalisty

W Semper fortis przeprowadzamy kompleksową diagnostykę osób, które chorowały na COVID-19. Oprócz diagnostyki laboratoryjnej oferujemy pomoc doświadczonych specjalistów nie tylko w zakresie medycyny wewnętrznej, pulmonologii czy kardiologii, ale również psychiatrii.

Dr Małgorzata Stopa jest absolwentką Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie, zdobywane w oddziałach szpitalnych, poradniach zdrowia psychicznego oraz w instytucjach systemu orzecznictwa. Pani Doktor zaprasza na wizyty we wtorki w godzinach 14:30- 18:00 oraz w środy od 09:00-13:00 w przychodni, zlokalizowanej w Krakowie przy ulicy Krowoderskiej 17. Zadzwoń do nas pod numer 12 307 44 44 i dowiedz się więcej na temat dostępnych terminów.

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

 

Zobacz także: Problemy psychiczne po COVID-19

Data publikacji: 26.09.2021