Czym są roztocza

Czym są roztocza?

Obecne są w każdym domu, choć z ich towarzystwa najczęściej nie zdajemy sobie sprawy. Czym są roztocza? Jak z nimi walczyć? Oto garść informacji na ten temat.

Czym są roztocza?

Roztocza to niewidoczne gołym okiem pajęczaki, które chętnie bytują w naszych mieszkaniach. Szczególnie lubią przebywać w materacach, kocach, dywanach, pościeli oraz bieliźnie nocnej – wszędzie tam gdzie znajduje się ich pożywienie, którym są resztki naszego naskórka. Wybierają miejsca gdzie znajduje się kurz, jest ciepło i wilgotno.

Alergia na roztocza

Dla większości osób obecność roztoczy nie ma żadnego znaczenia, ponieważ nie odczuwają żadnych dolegliwości, związanych z ich bytowaniem. Inaczej sprawa wygląda w przypadku alergików. Roztocza są pasożytami, których odchody mogą wywoływać reakcję uczuleniową, która zwykle objawia się kaszlem, katarem czy swędzeniem skóry. Roztocza mogą również spowodować zaczerwienienie spojówek, senność, apatię, wypryski atopowe, bóle głowy, a nawet astmę.
W okresie zimowym, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, wilgotność powietrza w pomieszczeniach spada. Niestety nie oznacza to, że w tym czasie problem znika. Suche powietrze powoduje unoszenie się roztoczy w powietrzu, a taka sytuacja potęguje objawy alergii.

Alergia na roztocza – diagnostyka

W przypadku wystąpienia objawów, mogących świadczyć o uczuleniu na odchody roztoczy, należy udać się do lekarza, który zleci test w kierunku diagnostyki, związanej z alergią na roztocza kurzu domowego. Jeśli wynik testu wykaże uczulenie, należy stosować się do zaleceń lekarza. Leczenie najczęściej obejmuje farmakoterapię oraz stosowanie domowych sposobów na walkę z roztoczami.

Jak walczyć z roztoczami?

Jest kilka sposobów, które mogą skutecznie pozbyć się roztoczy z domu:

  • Regularnie sprzątaj mieszkanie, nie zapominając o zakamarkach, w których gromadzi się kurz. Odkurzanie i mycie podłóg pomoże w walce z pasożytem.
  • Przynajmniej raz w tygodniu zmieniaj pościel oraz solidnie odkurzaj materac. Poszwy pierz w temperaturze 60 stopni.
  • Nie zapominaj o pluszakach dziecka – w nich również chętnie bytują roztocza, dlatego trzeba je regularnie czyścić.
  • Jak najczęściej wystawiaj pościel oraz materac na działanie światła słonecznego – roztocza tego zdecydowanie nie lubią.
  • Raz na jakiś czas pierz kołdry i poduszki w temperaturze 60 stopni.
  • Wybieraj poduszki i kołdry wypełniane pierzem lub bawełną.
  • Codziennie zmieniaj bieliznę nocną.
  • Nie pozwalaj spać zwierzętom domowym w łóżku – w sierści pupili również mieszkają roztocza.
  • Jeśli to możliwe, usuń z domu dywany z długim włosem oraz koce. Jeśli nie jest to możliwe – regularnie dbaj o ich czystość.
  • Często wietrz mieszkanie, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym.
  • Utrzymuj temperaturę w mieszkaniu poniżej 22 st.C.
  • Przedyskutuj z lekarzem kwestię użytkowania środków, zmniejszających oddziaływanie roztoczy.

Czytaj również:

Kiszonki – właściwości zdrowotne

Skąd bierze się woskowina w uszach?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 30.04.2023