Czy spanie z telefonem powoduje raka?

Czy spanie z telefonem powoduje raka?

Wpływ smartfonów na bioelektryczną czynność mózgu jest oczywisty. Czy korzystanie w ciągu dnia z urządzenia oraz spanie z nim przyczynia się jednak do powstawania nowotworu mózgu? Czy spanie z telefonem powoduje raka? Eksperci przeprowadzili badania w kilkunastu krajach i na ich podstawie wysnuli wnioski, które mogą zaskakiwać.

Smartfony to niewątpliwe osiągniecie współczesnej technologii. Dzięki nim szybko się komunikujemy, błyskawicznie otrzymujemy informację na temat bieżących wydarzeń, sprawdzamy godzinę, prognozę pogody czy monitorujemy stan naszego zdrowia. Lista spraw, którą możemy załatwić dzięki temu niewielkiemu urządzeniu jest wyjątkowo długa. Dlatego często nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez smarfona i nie rozstajemy się z nim ani na chwilę. Nawet w nocy. Kładziemy go pod poduszkę lub na stoliku nocnym.

Smartfon a higiena snu

Wyświetlacze tabletów, laptopów czy smartfonów emitują tzw. niebieskie światło. Ekspozycja na nie w godzinach wieczornych zaburza wydzielanie melatoniny, odpowiadającej za jakość naszego snu. Kiedy robi się ciemno, organizm otrzymuje sygnał do wydzielania tego hormonu i przygotowania się do nocnego odpoczynku. Niebieskie światło zaburza ten proces, w konsekwencji czego mamy trudności z zaśnięciem, często się budzimy, a rano jesteśmy zmęczeni, a także mamy problemy z pamięcią oraz koncentracją. Pojawia się również kwestia otrzymywanych wiadomości i połączeń telefonicznych, które wyrywają nas ze snu. Dlatego jeśli trzymamy telefon w sypialni, w godzinach nocnych powinniśmy zmniejszyć natężenie dźwięku, wyciszyć lub całkowicie wyłączyć urządzenie.

Czy spanie z telefonem powoduje raka mózgu?

Mimo, że telefony komórkowe wpływają na czynności bioelektryczne mózgu, nie ma wyników badań, które jednoznacznie wskazują na wpływ promieniowania elektromagnetycznego (emitowanego przez smartfony) na powstawanie raka mózgu. Wśród naukowców trwa jednak  spór o to, czy korzystanie  z urządzeń może przyczyniać się do powstawania nowotworów. Pamiętajmy, że telefonia komórkowa to technologia relatywnie nowa – dlatego rzeczywisty jej wpływ na nasze zdrowie będzie można ocenić dopiero w przyszłości. W związku z tym WHO zaleca  daleko idącą ostrożność, jeśli chodzi o korzystanie z urządzeń (zwłaszcza przez małe dzieci) oraz pozostawianie ich w pobliżu łóżka.

Telefon pod poduszką? Ryzyko pożaru

Chociaż producenci umieszczają w swoich urządzeniach coraz nowocześniejsze baterie, to jednak ciągle słyszymy o „wybuchających” smartfonach oraz poparzeniach i pożarach na skutek ich przegrzania. Dlatego, choćby z tego względu, absolutnie nie powinniśmy umieszczać telefonu pod poduszką, zwłaszcza gdy jest on podłączony do ładowarki.

Czytaj również: Wpływ smogu na zdrowie

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 28.02.2021