Czy siniaki mogą być objawem chorób?

09.08.2020

Siniaki, czyli krwawe wylewy, to mało estetyczne wybroczyny, powstające na skutek pęknięcia naczyń krwionośnych. Skóra nabiera fioletowej barwy, bywa wrażliwa na dotyk. Najczęściej jest to efekt stłuczenia lub mocniejszego ucisku. Jeśli jednak masz skłonność do siniaków, które powstają bez wyraźnej przyczyny i długo się goją, to możliwe, że Twój organizm daje Ci sygnał o toczącej się chorobie.

Niemal każdy z nas doświadcza urazów, których konsekwencją jest siniak. Taka sytuacja nie powinna niepokoić, zwłaszcza jeśli krwiak znika samoistnie po 1-2 tygodniach. Jeśli jednak krwawy wylew na Twoim ciele nie jest związany ze stłuczeniem, pora odwiedzić lekarza. Być może Twoje naczynia krwionośne są po prostu bardziej kruche i masz większą skłonność do powstawania siniaków. Jednak warto to sprawdzić, gdyż może to być jeden z objawów niepojących schorzeń.

Skaza krwotoczna a siniaki

Powstawanie wybroczyn może wiązać się z obniżoną krzepliwością krwi. Bywa, że jest ona następstwem niedoborów czynników krzepnięcia krwi, może również wynikać z zaburzeń funkcjonowania jej płytek lub ścian naczyń krwionośnych. Schorzeniami charakteryzującymi się niską krzepliwością krwi jest choroba Willebranda oraz hemofilia.

Podatność na siniaki – objaw niedoboru witamin

Substancjami, która odpowiadają za stan naczyń krwionośnych w organizmie są witaminy C, K oraz PP. Ich niedobory sprzyjają powstawaniu krwawych wylewów, dlatego ważne jest spożywanie produktów bogatych w te substancje. Odpowiednia ich ilość w organizmie przyczynia się do wzmocnienia oraz uszczelnienia naczyń krwionośnych.

Siniaki a choroby wątroby i nerek

Marskość wątroby to poważne schorzenie, którego objawami są samoistne siniaki na nogach i rękach oraz pajączkowate naczyniaki, najczęściej na dekolcie. Osoby cierpiące na tę dolegliwość często także skarżą się na trudne w zatamowaniu krwawienia z dziąseł oraz nosa. Częste siniaki mogą być również zwiastunem niewydolności nerek.

Siniaki jako efekt zażywania lekarstw

Osoby przyjmujące regularnie niektóre leki mogą wykazywać większą podatność na powstawanie wybroczyn. Należą do nich środki na bazie kwasu acetylosalicylowego, heparyna, warfaryna, kortykosteroidy czy pigułki antykoncepcyjne.

Siniaki objawem białaczki

Krwawe wylewy bywają jednym z symptomów nowotworu układu krwiotwórczego. Pojawiają się one na skutek niedoboru płytek krwi i zmniejszenia liczby czerwonych krwinek. Dodatkowo chory cierpi między innymi na stany podgorączkowe, nocne poty i powiększone węzły chłonne.

Skłonność do siniaków – inne przyczyny

Siniaki bez powodu pojawiają się również u osób, które:

  • Cierpią na choroby nowotworowe i poddane są chemioterapii lub radioterapii.
  • Miesiączkują – naczynia krwionośne kobiet podczas menstruacji są osłabione i bardziej podatne na pęknięcia.
  • Cierpią na nadwagę.

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.