Mammografia (MRTG) to obrazowe badanie piersi, niezwykle istotne w profilaktyce wykrywania zmian nowotworowych w obrębie gruczołów piersiowych. Wiele kobiet zwleka w wykonaniem pierwszego badania, bojąc dyskomfortu, który może pojawić się podczas wykonywania prześwietlenia. Czy mammografia boli?
Pierwszą mammografię można wykonać już około 40 roku życia, choć o czasie jej przeprowadzenia decyduje lekarz. Panie, należące do grupy kobiet o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka sutka, mogą zostać skierowane na badanie mammograficzne znacznie wcześniej. Wskazaniem do prześwietlenia RTG piersi są również podejrzane zmiany w ich obrębie: guzki, wciągnięte brodawki, wycieki z sutka, asymetria czy bóle niewiadomego pochodzenia.
Mammografia – przygotowanie do badania
Badanie mammograficzne nie wymaga specjalnych przygotowań. Jeśli to możliwe, warto je przeprowadzić w pierwszych dniach cyklu miesięcznego (pomiędzy 5-12 dniem) – wówczas piersi są mniej zbite oraz tkliwe. W dniu badania, w okolice pachy i piersi nie należy aplikować dezodorantu, talku czy balsamu. Szykując się do wizyty w pracowni RTG warto zadbać o ubranie, które ułatwi sprawne rozebranie się od pasa w górę. Jeśli Pacjentka posiada wcześniejsze zdjęcia / opisy związane z badaniami obrazowymi piersi, warto je ze sobą zabrać.
Mammografia – przebieg badania
Na początku lekarz / technik przeprowadza krótki wywiad z Pacjentką, pytając ją między innymi o wiek, datę pierwszej miesiączki, czy zażywa leki hormonalne oraz czy w rodzinie ktoś chorował na raka piersi lub jajnika. Następnie specjalista układa na płycie mammografu piersi (najpierw jedną, potem drugą) i dociska je z góry drugą płytą. W dalszej kolejności zmienia ułożenie płyt, tak aby zrobić piersiom kilka zdjęć, z różnej perspektywy. Zazwyczaj każda pierś fotografowana jest 2 lub 3 razy.
Czy mammografia boli?
Prawda jest taka, że ściśnięcie piersi pomiędzy płytami bywa nieprzyjemne i może wiązać się z większym lub mniejszym dyskomfortem. Jedno zdjęcie każdej piersi trwa około kilku sekund, które po prostu trzeba wytrzymać. Jeśli chodzi o odczucia kobiet, to jedne mówią że mammografia boli, inne, że jest to niewielka uciążliwość. Wiele na pewno zależy od indywidualnej odporności na ból oraz delikatności piersi.
Trzeba pamiętać że mammografia jest nieoceniona, jeśli chodzi o wykrywanie raka piersi – badanie RTG jest w stanie pokazać już kilkumilimetrową zmianę. Ucisk piersi podczas wykonywania zdjęć RTG jest niezbędny – zwiększa szansę na rzetelny obraz gruczołu piersiowego i minimalizuje ryzyko, że badanie trzeba będzie powtórzyć. Dlatego nie trzeba obawiać się bólu – chwilowy dyskomfort może uratować życie!
Czytaj również:
Co to jest cytologia płynna?
Wypadanie włosów – przyczyny
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 10.04.2022