Czy koronawirus wróci jesienią

Czy koronawirus wróci jesienią?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, 16 maja br. w Polsce stan epidemii COVID-19 został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Czy sytuacja zmieni się po wakacjach? Czy szósta fala COVID-19 powróci do nas jesienią?

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego w naszym kraju nie zmienia diametralnie sytuacji. W każdej chwili bowiem możliwy jest powrót do wcześniejszych, rygorystycznych obostrzeń oraz (drogą nowego rozporządzenia) powrót do stanu epidemii. Wiele osób zastanawia się, czy jesienią sytuacja ulegnie ponownie zmianie i zaatakuje nas kolejna fala zakażeń wirusem SARS CoV-2.

Koronawirus – sytuacja obecna

Końcem wiosny, kiedy jest ciepło, zachorowań mamy znacznie mniej. Wysoka temperatura powietrza oraz uodpornienie się wielu osób na wirusa sprawiają, że dziennie obserwuje się niewielką ilość nowych zakażeń (np. w dniu wczorajszym odnotowano jedynie 62 nowe, potwierdzone przypadki).

Czy koronawirus wróci jesienią?

Wirusolodzy nie pozostawiają złudzeń przekonując, że koronawirus powróci. Nie jest jednak pewne w jakiej postaci i natężeniu. Trzeba pamiętać, że każdego miesiąca tracimy odporność, którą zapewniała nam przebyta choroba oraz cykl szczepień – na jesień spora część populacji znów będzie wrażliwa na kolejne zakażenie i chorobę COVID-19. Obecnie należy przygotować się na wszystkie jesienno-zimowe scenariusze, wdrażając przy tym skuteczny system monitorowania osób zakażonych. Natomiast końcem roku w sposób szczególny trzeba otoczyć opieką osoby starsze oraz cierpiące na choroby przewlekłe (np. cukrzyca, otyłość, choroby serca, schorzenia nowotworowe).

Czytaj również:

Drapanie w gardle a COVID / Omikron

Biegunka, wymioty a COVID / Omikron

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 05.06.2022