Czy katar jest objawem COVID

Czy katar jest objawem COVID – 19?

Pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan wykryto pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2. Od tej pory trwa batalia z groźnym dla zdrowia i życia przeciwnikiem, który mutuje. Naukowcy skupiają się nad opracowaniem skutecznych terapii, szczepionek i analizują objawy choroby COVID-19. Czy katar jest jednym z nich?

Choroba wywołana wirusem SARAS-Cov-2 niestety daje objawy, typowe dla przeziębienia czy grypy. Dlatego tak trudno jest „na pierwszy rzut oka” stwierdzić, czy w przypadku złego samopoczucia mamy do czynienia COVID-19, czy ze zwykłą infekcją przeziębieniową. Jedynym wiarygodnym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenie zainfekowania koronawirusem jest zrobienie testu, najlepiej metodą RT-PCR.

Czy katar jest objawem COVID-19?

Lista symptomów zakażenia koronawirusem jest otwarta i ewaluuje wraz z pojawianiem się nowych mutacji. Do najbardziej typowych objawów COVID-19 należą podwyższona temperatura ciała, kaszel, uczucie zmęczenia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zmiany skórne, utrata węchu i /lub smaku, ból gardła oraz przekrwienie błony śluzowej nosa, często objawiające się katarem. Naukowcy donoszą, że nieżyt nosa jest jednym z głównych objawów zakażenia nowym wariantem – Omikronem.

Mam katar – co dalej?

Prawda jest taka, że jeśli doskwiera nam katar, to nawet przy braku innych objawów COVID-19 jest prawdopodobne, że zostaliśmy zainfekowani koronawirusem SARS-CoV-2. Dlatego, jeśli czujemy „mokro” w nosie, to najlepiej wykonać test metodą RT-PCR. Polega on na pobraniu z nosogardzieli Pacjenta materiału, który poddany jest badaniom. Wynik testu najczęściej można otrzymać już następnego dnia.

Jak leczyć katar przy COVID-19?

Sposób leczenia infekcją wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 ustala lekarz. Jeśli przechodzimy zakażenia łagodnie, a katar jest jedynym objawem choroby, możemy zastosować domowe sposoby na złagodzenie tej uciążliwej dolegliwości. Przede wszystkim należy regularnie nawilżać powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Pomóc mogą również inhalacje i smarowanie okolic nosa maścią na bazie majeranku. Należy spożywać dużo płynów, a do diety dobrze włączyć czosnek oraz cebulę, które mają silne działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Nos trzeba regularnie oczyszczać, delikatnie wydmuchując każdą dziurkę osobno.

Czytaj również: Test na koronawirusa RT-PCR Kraków

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 09.01.2022