Czy alkohol szkodzi zdrowiu

Czy alkohol szkodzi zdrowiu?

Odprężający drink po pracy lub lampka wina na dobry humor – po „procentowe trunki” często sięgamy, nie zastanawiając się nad skutkami ich spożycia. Czy alkohol szkodzi zdrowiu? Co dzieje się z organizmem, kiedy pijemy go zbyt często?

Dostępne w sklepach napoje alkoholowe, bez względu na to, czy jest to wódka, wino lub piwo, zawierają alkohol etylowy, czyli toksyczną substancję o działaniu psychoaktywnym. Jego cechą charakterystyczną jest to, że szybko wchłania się z błon śluzowych – już w kilka minut po spożyciu można go wykryć we krwi. W małych dawkach szybko pobudza organizm, niwelując uczucie zmęczenia, poprawiając humor. Wypicie większej ilości powoduje zamroczenie, utratę kontroli nad emocjami, a nawet zanik świadomości.

Co ma wpływ na wchłanianie alkoholu?

To, jak szybko alkohol przedostanie się do krwi, zależy od kilku czynników, do których należą między innymi: masa ciała, płeć czy stan ogólny organizmu. Substancja szybciej się wchłania, jeśli napoje z jej dodatkiem pijemy szybko i/lub na pusty żołądek. Dlatego przed wypiciem alkoholu dobrze jest zjeść kaloryczną, tłustą potrawę która opóźni jego wchłonięcie.

Czy alkohol szkodzi zdrowiu?

Wiele osób twierdzi, że alkohol korzystnie wpływa na ich organizm: poprawia trawienie, rozgrzewa. Co więcej, jest grupa lekarzy, która uważa, że jeden kieliszek wina wypity raz na jakiś czas wpływa pozytywnie na pracę serca i redukuje ryzyko udaru mózgu. Inni z kolei są przekonani, że każda ilość alkoholu niesie za sobą więcej szkody, niż pożytku dla naszego organizmu. Wszyscy specjaliści są jednak zgodni, że nadmiernie spożywane „wyskokowych” trunków szkodzi, a wręcz działa jak trucizna, uszkadzając serce, mózg i wątrobę.

Czy alkohol szkodzi zdrowiu? Z pewnością regularna jego konsumpcja podwyższa ryzyko powstania chorób nowotworowych: raka gardła, wątroby, trzustki, żołądka i przełyku. Długotrwałe jego spożywanie może powodować także problemy z kurczliwością mięśnia sercowego.

Alkohol ma bardzo istotny wpływ na działanie naszego układu nerwowego. Z jednej strony często po jego spożyciu czujemy się szczęśliwsi, bardziej odprężeni. Z drugiej jednak należy pamiętać, że mając wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu, alkohol może przyczyniać się w dłuższej perspektywie do powstania depresji oraz lęków. Poza tym substancja ta spowalnia aktywność ośrodkowego układu nerwowego – nasza zdolność reakcji jest zaburzona: myślimy wolniej i mniej precyzyjnie, reagujemy z opóźnieniem, tracimy właściwy osąd sytuacji. To dlatego często pod wpływem alkoholu dochodzi do groźnych wypadków drogowych czy utonięć.

Pamiętajmy o tym, że alkohol nie służy odchudzaniu. Jest dość kaloryczny, a jego spożywanie (czego często jesteśmy nieświadomi) pobudza apetyt. Dodatkowo wpływa negatywnie na mineralizację tkanki kostnej. Regularne picie alkoholu może więc zwiększać podatność na złamania. A co z wpływem alkoholu na potencję? Niewielka jego ilość pobudza seksualnie, zbyt duża – powoduje zaburzenia erekcji u mężczyzn. Pamiętajmy również, że alkohol obniża naszą odporność – jeśli pijemy go często i w dużych dawkach, jesteśmy bardziej podatni na infekcje.

Reasumując, okazjonalne, rzadkie picie alkoholu w niewielkich ilościach, związane jest z niewielkim ryzykiem poważnych i zagrażających życiu konsekwencji zdrowotnych. Inaczej sprawa wygląda w sytuacji regularnego picia alkoholu, nawet jeśli jest to czerwone wino. Kwestię związaną ze spożywaniem alkoholu najlepiej omówić z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Z takiej konsultacji na pewno powinny skorzystać osoby chorujące na przewlekłe schorzenia. Pamiętajmy, że niektóre leki wchodzą w interakcję z alkoholem, a ich mieszanka może być niebezpieczna nawet dla naszego życia.

Czytaj również:

Czy herbata z cytryną szkodzi zdrowiu?

Poznaj fatalne skutki palenia papierosów

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 12.11.2022