Czwarta dawka szczepionki

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19

Od 22 lipca 2022 r. jest możliwość zaszczepienia się czwartą dawką przeciwko COVID-19. Na dzień dzisiejszy, druga dawka przypominająca nie jest jednak dla każdego. Kto może się zaszczepić? Jak umówić się na szczepienie?

W pierwszej połowie lipca b.r. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowały podanie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wybranym grupom osób. Mając na uwadze to zalecenie, Polskie Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o stworzeniu takiej możliwości polskim obywatelom.

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki?

Na dzień dzisiejszy, drugą dawką przypominającą mogą się zaszczepić osoby pomiędzy 60. a 79. rokiem życia oraz pacjenci powyżej 12. roku życia, u których stwierdza się obniżoną odporność. Warunkiem jest wcześniejsze przyjęcie pełnego szczepienia podstawowego i pierwszej dawki przypominającej. Czwarta dawka może zostać podana najwcześniej po upływie 120 dni od pierwszej dawki przypominającej. Jaką szczepionkę wybrać? W tym szczepieniu stosowane są preparaty mRNA: Comirnaty (Pfizer) lub Spikevax (Moderna).

Jak umówić się na szczepienie czwartą dawką?

Istnieje kilka sposobów, aby umówić się na szczepienie:

  • Wejdź na e-rejestrację na stronie głównej portalu pacjent.gov.pl
  • Zarejestruj się poprzez aplikację IKP
  •  Zadzwoń na Infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989 w godz. 7.00-18.00. Połączenie jest bezpłatne.
  • Znajdź punkt szczepień w dogodnej dla siebie lokalizacji  tutaj>>

Czytaj również:

Czy koronawirus wróci jesienią?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 24.07.2022