Prawdopodobnie każdy z nas miał do czynienia z czkawką. Początkowo nie męczy, ale gdy trwa dłuższą chwilę – powoduje ból przepony i utrudnia funkcjonowanie. Zwykle jej pojawienie się nie jest oznaką problemów zdrowotnych, choć kiedy występuje często i długotrwale, należy zasięgnąć porady lekarza.
Praca przepony, oddzielającej jamę brzuszną od klatki piersiowej, kontrolowana jest przez nerw przeponowy. Jeśli zostanie on podrażniony – pojawia się czkawka. Mięsień porusza się nieregularnie, czemu towarzyszy charakterystyczny odgłos, wynikający z nagłego zamykania się światła krtani i strun głosowych.
Przyczyny czkawki
Czkawka to często efekt zbyt szybkiego, łapczywego jedzenia bez popijania, kiedy to połykamy mnóstwo powietrza. Zbyt obfite posiłki również mogą spowodować pojawienie się dolegliwości – powiększony żołądek uciska wówczas przeponę. Do podrażnienia nerwu przeponowego może dojść także na skutek spożycia bardzo gorącego, bardzo zimnego napoju (zwłaszcza gazowanego), ostrej potrawy lub nadmiernej ilości alkoholu. Warto wiedzieć, że osoby znerwicowane, żyjące w ciągłym stresie i napięciu często cierpią na ataki czkawki.
Sposoby na czkawkę
Gdy dopadnie nas czkawka, okazuje się, że stare babcine sposoby często przynoszą ulgę. Wstrzymywanie powietrza jest jednym z nich – skuteczność tego działania została zresztą potwierdzona naukowo. Niektórzy twierdzą, że na czkawkę pomaga ssanie słodkiego cukierka lub miodu, powolne i rytmiczne wypicie szklanki niegazowanej wody czy prowokowanie kaszlu. Warto spróbować różnych metod.
Czkawka- czy powinna budzić niepokój?
Jeśli napady czkawki zdarzają się bardzo często oraz trwają długo, należy udać się do specjalisty. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, doktor może poprosić o wykonanie badań diagnostycznych. Specjalista zleci prawdopodobnie poziom stężenia mocznika we krwi oraz RTG klatki piersiowej. Może również skierować Pacjenta do laryngologa w celu wykluczenia obecności ciała obcego w przewodzie słuchowym. Lista chorób, których objawem może być uporczywa czkawka jest niezwykle długa, dlatego znalezienie jej przyczyny może być trudne. Męczącą czkawkę może wywołać np. refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka, wole tarczycy, złamane żebro, choroba krtani, zapalenie płuc i wiele innych, rozmaitych schorzeń. Najgroźniejsze choroby, którym towarzyszą niekontrolowane skurcze przepony to m.in. cukrzyca, nowotwór mózgu, wątroby, żołądka czy choroba Parkinsona, zapalenie mięśnia sercowego itp.
Czytaj także: Problemy ze słuchem – pierwsze objawy
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 07.02.2020